Realne początki wirtualnej waluty

Niecałe trzy miesiące po ogłoszeniu manifestu Satoshi’ego Nakamoto, w styczniu 2009 roku, powstała sieć bitcoin, a zarazem pierwsza wersja klienta. W ciągu kilku zaledwie dni doszło do „wykopania” pierwszego bloku i przeprowadzenia pierwszej transakcji. Jeszcze tego samego roku w październiku został ustalony pierwszy kurs wymiany na podstawie kosztów wydobycia i uplasował się na poziomie 1$=1309 BTC (bitcoinów). Sygnałem, że pomysł został poważnie potraktowany i nabiera bardzo realnych kształtów, było powstanie giełdy „Bitcoin Market” w lutym 2010 roku. Twardym dowodem na to, że kryptowaluta ma wartość rzeczywistą było dokonanie pierwszego, faktycznego zakupu – 22 maja 2010 roku za 10 000 BTC kupiono 2 pizze.

Bitcoin nabiera rozpędu

Zainteresowanie walutą rosło. Osiągnęło na tyle duże rozmiary, że w lipcu 2010 roku uruchomiono giełdę Mt.Gox, czyli największą na świecie giełdę kryptowalut. Posiadaczem BTC można było stać się poprzez wykopanie waluty za pośrednictwem użyczenia mocy obliczeniowej własnego komputera bądź zakupienie od osób trzecich. W związku z tym już w lipcu 2010 roku użytkownicy zaczęli niemal masowo skupować karty graficzne, co zapoczątkowało mining na GPU. We wrześniu tego samego roku powstała pierwsza kopalnia bitcoina (Slush’s Pool), a kapitalizacja waluty osiągnęła dwa miesiące później 1 mln dolarów amerykańskich. W kwietniu 2011 roku powstała polska giełda bitmarket.eu, a już w czerwcu kurs kryptowaluty osiągnął poziom 1 BTC = 10 $. Powstawało coraz więcej giełd krajowych i wiele firm zaczęło akceptować bitcoiny jako środek płatniczy (np. WordPress.com) Głośny upadek W zaledwie 3 lata po wystartowaniu Mt.Gox aż 70% transakcji na Bitcoinie było obsługiwanych właśnie przez tę giełdę, dlatego jej bankructwo w lutym 2014 roku było dla wielu graczy szokiem. Krótko po zamknięciu strony giełdy ujawniono, że Mt. Gox została zaatakowana przez hakerów, którzy wykradli pokaźną sumę bitcoinów należących do Klientów oraz tych należących do firmy, w związku z czym giełda ogłosiła niewypłacalność. Cios złagodziły inne symptomy, jak m.in. uznanie bitcoina przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości za pieniądz.

Dalej w górę?

Kurs bitcoina powoli zaczął się stabilizować, a w końcu 2016 roku wyniósł około 1000 USD za jednego BTC. Czerwiec 2017 roku okazał się przełomowy, ponieważ waluta skoczyła do poziomu 3000 dolarów za jednego bitcoina, we wrześniu ta wartość przekroczyła 5000 USD, a w listopadzie – 10 000 dolarów. Szczyt galopującego w zastraszającym tempie wzrostu nastąpił w grudniu 2017 roku, gdy kryptowaluta osiągnęła poziom 19 783 dolarów za jednego bitcoina. Od początku 2018 roku aż do jego końca powoli wartość kryptowaluty zaczęła spadać. Od kwietnia 2019 roku wartość kursu znów gwałtownie wzrosła, osiągając w końcu czerwca prawie 13 000 dolarów za jednego bitcoina.