Polkadot (DOT)
Bitcoin to z całą pewnością najbardziej popularna, powszechnie znana kryptowaluta, która dziś jest już swojego rodzaju legendą. W związku z rozwojem rynku pojawia się coraz więcej kryptowalut i sieci, które umożliwiają efektywne inwestycje dla wielu traderów. Jedną z nich jest Polkadot (DOT). Co warto o niej wiedzieć?
Czym jest Polkadot (DOT)?
Polkadot w najbardziej ogólnym ujęciu jest platformą, na której różnorodne blockchainy przekazują między sobą wiadomości. W praktyce oznacza to, że dzielą się one swoimi unikalnymi cechami. Wśród ekspertów można wyróżnić definicje, według której Polkadot jest skalowalną, heterogeniczną technologią o charakterze wielołańcuchowym.
Polkadot jest sztandarowym protokołem Web3 Foundation. Jest to szwajcarska fundacja, która za główny cel swojego działania obrała sobie ułatwienie tworzenia zdecentralizowanej sieci typu open source.
Natywną kryptowalutą sieci jest DOT. To ona odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu siecią, jak również w mechanizmie stakingu. Rodzimy token DOT mocno ugruntował swoją pozycję w pierwszej piątce aktywów cyfrowych pod względem kapitalizacji rynkowej. Najmniejsza jednostka DOT nosi nazwę Planck.
Historia powstania Polkadot
ałożycielami Polkadot jest dr Gavin Wood, Robert Habermeier, jak również Peter Czaban. Pierwszy z nich jest również współzałożycielem Ethereum. Co więcej, dr Gavin Wood, wraz ze współpracownikami, stworzył także język kodowania inteligentnych kontraktów Solisty. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że Polkadot zakończył swoje pierwsze aukcje Parachain pod koniec 2021 roku. Cała historia rozpoczęła się w 2016 roku. Wówczas dr Gavin Wood opublikował białą księgę projektu. Organizacja non- profit, Web 3 Foundation, powstała w 2017 roku. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że pierwsza wersja sieci Polkadot została uruchomiona 26 maja 2020 roku.
Warto poznać również historię wartości Polkadot. Jej najwyższa wartość wynosiła 54,98 USD. Najniższa wartości kryptowaluty od początku jej istnienia to 2,70 USD.
Jak działa DOT?
Polkadot cechuje się heterogenicznością. Wiąże się to z faktem, że jest to kryptowaluta i platforma całkowicie elastyczna. W praktyce oznacza to, że nie ma żadnych założeń dotyczących struktury oraz natury łańcuchów w sieci. Co ciekawe, każdy system albo struktura może stać się parachainami, o ile spełniają zestaw kryteriów. Natywne parachainy Polkadot są często napisane przy użyciu Polkadot Runtime Environment SDK.
Wyśmiana danych odbywa się bez konieczności korzystania z pośredników. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że Polkadot pozwala na współpracę zarówno do łańcuchów prywatnych, wyroczni, a także dla łańcuchów publicznych.
W świecie kryptowalut uważa się, że Polkadot to przełomowy protokół. Jego wykorzystanie umożliwia wielu użytkownikom realizowanie transakcji, jak również przesyłanie danych w sposób bardzo efektywny. W praktyce oznacza to, że Polkadot przewyższa na tym tle wcześniejsze, izolowane sieci, m.in.: Bitcoin oraz Ethereum.
Zastosowanie kryptowaluty Polkadot
Polkadot w świecie kryptowalut i platform uważna jest za odpowiednik zestawu niezależnych łańcuchów. Jednak różni się od Ethereum, Namecoin czy Bitcoin pewnymi ważnymi dodatkami. Przede wszystkim wyróżnić należy bezpieczeństwo pooled, a także pozbawioną zaufania transakcyjnością, którą można spotkać pomiędzy łańcuchami.
Polkadot znajduje zastosowanie na scentralizowanych giełdach kryptowalut. Jego głównym zadaniem jest osiągnięcie wysokiego stopnia bezpieczeństwa i skalowalności. Co więcej, można wziąć, że DOT służy jako token zarządzania protokołem, głównie do stakowania, aby zabezpieczyć sieć. Może być używany również do łączenia nowych łańcuchów.
Najważniejsze informacje o DOT podczas inwestycji
DOT, a więc rodziny token Polkadot, ułatwia płatności, zarządzanie siecią, staking. Co więcej, zachęca do nagradzania. Umożliwia również wykonanie opłat transakcyjnych oraz innych procesów. Podczas inwestowania tą kryptowalutę należy mieć na uwadze, że DOT nie jest ograniczony w podaży. W praktyce oznacza to, że dynamicznie dostosowuje się do wskaźników udziału użytkowników w stakingach. Efekt? Generowanie do 10% inflacji rocznie.
Dlaczego Polkadot (DOT) wyróżnia się na tle innych, konkurencyjnych ofert?
Polkadot jest unikalny wśród wiodących rozwiązań blockchain. Przede wszystkim zapewnia skalowalność poprzez sharding, połączone bezpieczeństwo centralnego łańcucha przekaźnikowego i adaptowalny konsensus. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że Polkadot zapewnia kompatybilność z istniejącymi platformami, takimi jak Ethereum, bez konieczności wyboru jednej izolowanej sieci blockchain nad inną.
Szukasz skutecznych metod, dzięki którym uda Ci się dokonać atrakcyjnych inwestycji? Już dziś wybierz Polkadot (DOT). To kryptowaluta, którek kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 30 miliardów dolarów, a ponad 50% kwalifikujących się tokenów jest objętych stakami.