Menu

Alligator

Trader Bill Williams, wczesny pionier psychologii rynku, opracował szereg oryginalnych wskaźników technicznych w karierze, która trwała ponad pięć dekad. Jego trendowy wskaźnik Alligator opiera się na założeniu, że rynki finansowe wykazują tendencję trendową od 15% do 30% czasu, podczas gdy konsolidacje trwają 70% do 85% czasu. Williams wierzył, że inwestorzy mają tendencję do gromadzenia większości swoich zysków w okresach o silnych trendach.

Alligator

Wykorzystanie wskaźnika Alligator

Wskaźnik aligatora używa trzech wygładzonych średnich ruchomych ustawionych na 5, 8 i 13 okresów, które są liczbami Fibonacciego. Początkowa wygładzona średnia jest obliczana za pomocą prostej średniej ruchomej (SMA). Dodając dodatkowe wygładzone średnie możemy zwolnić wskaźnik.

Niebieska linia (Szczęka Aligatora) to Linia Równowagi dla użytego przedziału czasowego (13-okresowa wygładzona średnia ruchoma, przesunięta w przyszłość o 8 świec);

Czerwona Linia (Zęby Aligatora) to Linia Równowagi dla przedziału czasowego o jeden poziom niższego (8-okresowa Wygładzona Średnia Ruchoma, przesunięta o 5 świec w przyszłość);

Zielona linia (Usta aligatora) jest linią równowagi dla przedziału czasowego o jeden poziom niżej (5-okresowa wygładzona średnia ruchoma, przesunięta o 3 świece w przyszłość).

Wargi, zęby i szczęka aligatora pokazują interakcje różnych okresów. Ponieważ wyraźne trendy można zaobserwować tylko od 15 do 30 procent czasu konieczne jest ich wyczekanie i powstrzymywanie się od handlu na rynkach w okresie konsolidacji. Kiedy Szczęka, Zęby i Wargi są zamknięte lub splecione, oznacza to, że Aligator już śpi. Im dłużej śpi tym staje się coraz bardziej głodny aż w końcu mocno się obudził. Pierwszą rzeczą, którą robi po przebudzeniu jest otwieranie ust i ziewanie. Potem aligator zaczyna z głodu polować na byka lub niedźwiedzia. Po najedzeniu się na tyle, by czuć się całkiem sytym aligator zaczyna tracić zainteresowanie jedzeniem / ceną (linie równowagi łączą się ze sobą) – jest to czas, aby zrealizować zyski.

Podsumowując inwestorzy powinni wyczekać aż 3 średnie ruchome będące blisko siebie gwałtownie oddalą się od siebie i po początkowej niepewności na rynku mogą szukać miejsca do zajęcia pozycji w kierunku nowego trendu.