Menu

NOK/PLN

Oficjalną walutą obowiązującą w Norwegii jest korona norweska (NOK), która w narodowym języku tego kraju określana jest terminem „krone” (wobec czego stosuje się niekiedy skrót „kr”). W Norwegii spotyka się także nazwę „øre” na określenie krajowej waluty, która w rzeczywistości oznacza setną część korony norweskiej. Jeszcze kilka lat temu obowiązywały w Norwegii właśnie øre, będące mniejszym nominałem korony, jednak w 2012 roku weszły w życie przepisy, które eliminowały wszelkie pieniądze mniejsze od 1 NOK. Nazwa na tyle się jednak przyjęła, że jeszcze można spotkać ją w języku potocznym.

Korona norweska (NOK)

Dzieje korony norweskiej są nieodłącznie powiązane z historią samego kraju, który przez bardzo długi czas pozostawał pod wpływem swoich sąsiadów. Wiązało się z tym między innymi przynależenie do Skandynawskiej Unii Monetarnej, która została związana w latach 70-tych XIX wieku między Danią a Szwecją. Dotyczyła zastąpienia obowiązujących walut jednym pieniądzem związanym z kursem złota. Nową walutą została korona, która bardzo dobrze radziła sobie przez kolejne dziesięciolecia, a jej kryzys nadszedł po I wojnie światowej. Rozpadła się wówczas Skandynawska Unia Monetarna, a poszczególni jej członkowie postanowili pozostać przy koronie, jednak każdy kraj dodał do nazwy człon, określający przynależność do kraju – tak narodziła się korona norweska.

 
 
 

Kurs korony norweskiej

Korona norweska należy do grupy tzw. walut surowcowych. Kurs korony norweskiej jest mocno uzależniony od eksportu ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Wyraźnie widać korelację między NOK a cenami ropy naftowej, gdy surowiec zaczyna tanieć lub drożeć zmienia się także kurs korony norweskiej. Aby mieć zawsze „świeże” informacje na temat kursu tej waluty należy śledzić jej wahania, w czym pomaga wykres z notowaniami stale aktualizowany i dostępny przez 24 godziny na dobę na naszej stronie internetowej.

Wykres kursu korony norweskiej

Wiedza na temat zmian kursu korony norweskiej oraz łatwy dostęp do informacji o bieżącej sytuacji pozwala podejmować świadome decyzje inwestycyjne.