Menu

JPY/PLN

Oficjalną walutą Japonii jest jen japoński (JPY). Nazwa nawiązuje do kształtu europejskich monet, które docierały w wyniku wymiany handlowej na Daleki Wschód, gdzie wcześniej w transakcjach w zastosowaniu były sztabki bądź grudki szlachetnych kruszców. Słowo „jen” oznacza bowiem okrągły i zaczęło być stosowane na określenie monet, gdy w Japonii pojawiać się zaczęły hiszpańskie dolary.

Jen japoński (JPY)

Jest on traktowany obecnie jako waluta międzynarodowa o dużym znaczeniu i z reguły stanowi walutę bazową w parach walutowych. Aktualnie Bank Japonii emituje monety o wartości 1,5,10, 50,100,500 jenów oraz banknoty o wartości 1000, 5000,10000 jenów. W tym systemie nie występują mniejsze nominały (odpowiadające np. polskim groszom), jednak w celach rachunkowych bywają używane setne i tysięczne części jena. Co ciekawe dwie z emitowanych monet – 5 i 50 jenów – mają otwory. Ponoć takie rozwiązanie utrudnia fałszowanie monet, a także zapewnia oszczędność kruszcu oraz pozwala osobom niewidzącym i niedowidzącym na łatwiejsze rozpoznanie monet.
 
 
 

Historia jena japońskiego

Jen japoński oficjalnie zaczął być używany przez rząd Meji od czerwca 1871 roku. Wcześniej na terenie Kraju Kwitnącej Wiśni wykorzystywano dolary hiszpańskie, a potem zastępowały je dolary z innych krajów Ameryki Południowej, aż w końcu – w drugiej połowie XIX wieku – na obszarze Dalekiego Wschodu zaczęto bić własną walutę. Początkowo były to srebrne dolary z Hongkongu, z których produkcji wkrótce zrezygnował rząd chiński i sprzedał Japończykom maszyny – a to doprowadziło do wytworzenia jena japońskiego.

Kurs jena japońskiego

Kurs jena japońskiego wiąże się z dużą zależnością banku centralnego wobec rządu i realizowanej przez niego polityki monetarnej, która jest uznawana za przewidywalną (stąd też waluta uchodzi za bezpieczną, stabilną). Bank Japonii od lat prowadzi politykę taniego pieniądza, w ten sposób chce aktywizować gospodarkę oraz ograniczać deflację. Inwestorzy, korzystający z rynku Forex, powinni na bieżąco śledzić kurs jena japońskiego, co mogą czynić sprawdzając wykres online na naszej stronie, stale aktualizowany.

Wykres kursu jena japońskiego

Wykresy kursu jena oraz notowania giełdowe znajdujące się na naszej stronie internetowej są stale aktualizowane, dzięki czemu umożliwiają podgląd na bieżąco i dostęp do świeżych informacji. Dzięki śledzeniu wahań na wykresach kursów możliwe jest podjęcie ważnych decyzji inwestycyjnych.