Menu

Korona islandzka (ISK)

Niemalże kraj ma swoją walutę, co dotyczy także Islandii. W jej przypadku za prawny środek płatniczy uznaje się koronę islandzką. Na przestrzeni lat parokrotnie dochodziło do wzrostu i spadku jej wartości. Dowiedz się więcej o historii waluty, jej monetach i banknotach oraz obecnym kursie.

Kurs korony islandzkiej na żywo

Poniżej prezentujemy Państwu kurs korony islandzkiej na żywo na wykresie. Wykres jest dostępny on-line, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Historia korony islandzkiej

Do wprowadzenia korony islandzkiej, czyli obecnej waluty Islandii doszło dopiero w roku 1918, czyli po odzyskaniu niepodległości i uzależnieniu się jej od Danii. Warto jednak zaznaczyć, że jej wyemitowanie po raz pierwszy nastąpiło kilka lat wcześniej, a mianowicie w roku 1876. Odpowiadał za to Landsbanki Íslands. Miało to miejsce po stałym kursie wymiany w stosunku do duńskiej korony. Taki stan nie trwał jednak zbyt długo, bo wszystko drastycznie uległo zmianom do wybuchu I wojny światowej. Doszło do dużego spadku wartości korony islandzkiej. Tylko Bank Centralny Islandii Seðlabanki Íslands ma prawo do emitowania i sprzedawania korony islandzkiej.

Pojawia się jednak pytanie, dlaczego wybrano nazwę korona islandzka. Nie było to przypadkowe. Wzięła się ona od łacińskiego słowa corona, czyli od korony zakładanej na głowę przez możnowładców. Na podstawie nazwy waluty można zobaczyć powiązanie jednostki monetarnej z duńską monarchią. Warto też wiedzieć, że w roku 1981 doszło do denominacji islandzkiego środka płatniczego. Skutkiem tego było odjecie dwóch zer, czyli przekształcenie 100 koron na jedna koronę. Z kolei w roku 2001 w Islandii została przyjęta polityka płynnego kursu walutowego. Dzięki temu udało się utrzymać wartość korony islandzkiej na relatywnie stabilnym poziomie.

Na podstawie historii korony islandzkiej można łatwo wywnioskować, że dekadę po kryzysie pozostaje niemalże najsłabszą walutą na całym świecie. Warto zaznaczyć, że Islandia była już na skraju upadku zarówno finansowego, jak i gospodarczego. Spadkowa wartość korony islandzkiej w dużej mierze wynikała także ze słabnącej branży turystycznej tego kraju i rosnącej inflacji. W roku 2008 wartość islandzkiego środka płatniczego spadła o prawie połowę. Było to jednym ze skutków kryzysu banku.

Z powodu braku rezerw walutowych niemożliwe stało się zatrzymanie spadku notowań waluty. Za znaczące osłabienie kursu korony islandzkiej odpowiada przede wszystkim światowy kryzys gospodarczy i niekorzystne zmiany dotyczące regulacji sektora bankowego w Islandii. Na przestrzeni ostatnich lat udało się jednak przywrócić koronie islandzkiej siłę dzięki rosnącej liczbie turystów i wzmożonemu eksportowaniu dóbr w postaci aluminium i produktów morskich.

Co warto wiedzieć o koronie islandzkiej?

Korona islandzka jako oficjalna waluta Islandii ma kod ISO ISK. Można jednak spotkać się z innymi oznaczeniami, bo wielu mieszkańców kraju stosuje skróty – KR lub IKR. Jak wiadomo, Islandia jest stosunkowo małym państwem, jego powierzchnia wynosi 103 kilometry kwadratowe. Nie może również pochwalić się z byt dużą liczbą mieszkańców. Jest ich niewiele powyżej 350 tysięcy. Pomimo tego ma swoją własną walutę i zajmuje się samodzielnie prowadzeniem polityki monetarnej.

Obecnie wartość korony islandzkiej jest dwukrotnie niższa niż sprzed dwudziestu lat. Za 100 ISK płaci się mniej więcej trzy złote. W przypadku islandzkiego środka płatniczego można mówić o dużym zagrożeniu w postaci ataków spekulacyjnych. Korona islandzka nigdy nie była popularna wśród inwestorów na rynku Forex, ale po kryzysie gospodarczym jej udział w obrocie rynkowym spadł do niemalże zera.

Jakie są monety i banknoty koron islandzkich?

W przypadku korony islandzkiej można było mówić przez lata o podziale na sto aurar. Warto jednak zaznaczyć, że jest to jednostka stanowiąca pochodną waluty, wycofywaną zgodnie z rozporządzeniem premiera kraju z roku 2002. Oznacza to, że teraz należy rozliczać się na postawie pełnych koron islandzkich. Nie obowiązuje już podział na aurary. Obecnie nie można już udać się do placówki bankowej i okazać koron islandzkich o nominałach 5, 10 i 50 aurar, bo nie są one przez nie przyjmowane.

W Islandii znajduje się w obiegu pięć rodzajów banknotów koron islandzkich, czyli 500 ISK, 100 ISK, 2000 ISK, 5000 ISK i 10000 ISK. W przypadku banknotu o najmniejszym nominale na awersie jest Jón Sigurðsson. Na rewersie ukazuje się Jón Sigurdsson przy biurku. Z kolei banknoty 1000 ISK mają na awersie postać Brynjólfura Sveinssona. Natomiast rewers zdobi Kościół Brynjólfskirkja mieszczący się w Skálholt.

Na awersie banknotów o nominale 2000 ISK znajduje się Jóhannes Sveinsson Kjarval. Na rewersie umieszczono obraz tego człowieka o nazwie „Yearning for Flight”. Jest także rysunek „Woman and Flowers”. Patrząc na awers banknotu korony islandzkiej o wartości 5000 ISK, można zobaczyć Ragnheiðura Jónsdóttira. Z kolei rewers przedstawia scenę, gdy człowiek ten uczy haftowania dwóch dziewczyn. Banknot o największym nominale ma na swoim awersie Jónasa Hallgrímssona. Natomiast rewers 10000 ISK zdobi rysunek tej postaci, czyli Skjaldbreiður.