Menu

CNY/PLN

Oficjalną walutą Chińskiej Republiki Ludowej jest chiński juan, który rozpoznawalny jest także pod narodową nazwą Renminbi (stąd obowiązujące skróty to CNY lub RMB). Funkcjonuje na dwóch rynkach: zewnętrznym i wewnętrznym. Rozróżniana jest za pomocą skrótów CNH, CNT lub CNS. 1 chiński juan dzieli się na 10 jiao, natomiast 1 jiao na 10 fenów, w związku z czym 1 juan to równowartość 100 fenów. W obiegu dostępne są banknoty 1, 2, 5 jiao oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 yuanów. Wśród monet obiegowych wyróżnia się natomiast nominały 1, 2, 5 fenów, 1, 5 jiao oraz 1 yuan. Warto przy tym zauważyć, że dwa ostatnie nominały występują zarówno jako monety, jak i banknoty.

Juan chiński (CNY)

To waluta o imponującej historii – obejmuje aż trzy wieki. Przez ten czas przeszła wiele zawirowań. Na początku istnienia Imperium posługiwano się jednostkami monetarnymi wykonanymi z miedzi, choć badania na terenie dawnych Chin wskazują, że pierwszym tworzywem, z jakiego wytwarzano pieniądze, był metal. W czasie panowania największych chińskich dynastii waluta zmieniała swoją postać: decyzja o wprowadzeniu papierowych pieniędzy skończyła się dla jednej z nich upadkiem. Nie zaszkodziło to jednak jej dalszemu rozwojowi. Pomimo inflacji związanych z zakończeniem panowania największych władców Imperium oraz wojnami światowymi juan utrzymał się na tyle, aby po uzyskaniu władzy przez Komunistyczną Partię Chin otrzymać swój obecny kształt.
 
 
 

Kurs juana chińskiego

Bankiem centralnym, który rozporządza chińską walutą, jest Ludowy Bank Chin. Jest on odpowiedzialny za emisję juana zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Odpowiedzialny jest także za zarządzanie rezerwami walutowymi oraz rezerwami w złocie. Od kilku lat juan chiński stanowi piątą walutę rezerwową tuż obok dolara, euro, funta brytyjskiego oraz japońskiego jena. Na naszej stronie znajdują się informacje dotyczące wahania waluty chińskiej oraz jej wpływu na światową gospodarkę, które regularnie przez nas aktualizowane pozwalają na podejmowanie szybkich i przemyślanych decyzji biznesowych.

Wykres kursu juana

Wykresy kursu juana oraz notowania giełdowe znajdujące się na naszej stronie internetowej są stale aktualizowane, dzięki czemu umożliwiają podgląd na bieżąco i dostęp do świeżych informacji. Dzięki śledzeniu wahań na wykresach kursów możliwe jest podjęcie ważnych decyzji inwestycyjnych.