Menu

Tezos (XTZ)

Kryptowaluta, która ewoluuje? Do takiego rezultatu doszło małżeństwo Arthura i Kathleen Breitman, którego projekt ujrzał światło dzienne w lipcu 2014. Po pomyślnie przeprowadzonych testach cztery lata później otrzymaliśmy token, który sama wprowadza poprawki do swojego kodu źródłowego. Do czego może posłużyć i czym różni się od pozostałych kryptowalut?

Tezos – samodoskonalenie jest możliwe

Tezos stanowi zdecentralizowaną platformę opartą na technologii blockchain. Za jej pomocą można budować zdecentralizowane aplikacje, a także zawierać inteligentne umowy, a przy tym wszystkim korzystać z dedykowanej waluty sieciowej XTZ. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych funkcjonujących na giełdzie tokenów, platforma samodzielnie zbiera dane, a następnie na ich podstawie wprowadza poprawki do własnego kodu źródłowego. Tym samym twórcom Tezos udało się zaproponować oprogramowanie, które ewoluuje i doskonali się samodzielnie. Rozwiązanie to ma jeden główny cel: skutecznie zapobiec podziałom sieci i tym samym utrzymać status zdecentralizowanej kryptowaluty.

Tezos: upiecz sobie kryptowalutę

Platforma Tezos funkcjonuje od 2018 roku. Działa na zasadzie Leased Proof of Stake (LPoS). To płynny dowód stawki – algorytm konsensusu, który pozwala na ciągłe doskonalenie i poszerzanie kodu o nowe aktualizacje. Co ważne, to nie wyróżniona grupa osób czy fundacja decyduje o tym, w którą stronę rozwinie się XTZ – czynią to sami użytkownicy. Wystarczy, że przeznaczą na rozwój określoną liczbę tokenów zatwierdzoną przez pozostałych. Z tego powodu z slangu sieciowym nazywa się ich “piekarzami”. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dochodzi do rozbijania łańcucha bloków, jak ma to miejsce w przypadku innych platform.

Forex.pl – aktualny kurs tezos

Wiesz już, czym jest Tezos oraz w jaki sposób dysponować tokenem XTZ. Teraz możesz bez przeszkód przekonać się, w jaki sposób zachowuje się giełdzie. Znajdziesz tu nie tylko aktualne kursy dotyczące kryptowalut, ale także wykresy historyczne, dzięki którym sprawdzisz, jak zmieniała się wartość wybranych tokenów na przestrzeni ostatnich miesięcy.