Menu

PLN/RSD

Jednostką płatniczą stosowaną w Serbii jest dinar serbski, który dzieli się na 100 para. Wprowadzony do obrotu w 2006 roku po rezygnacji ze stosowania dinara jugosłowiańskiego, swoją nazwą oraz historią nawiązuje do srebrnej monety używanej we starożytnym Rzymie. Serbski dinar, oznaczony w kodzie ISO skrótem RSD (РСД), dostępny jest w obrocie w postaci monet 1, 2, 5, 10 oraz 20 oraz banknotów 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000. Do 2008 roku w obiegu funkcjonowała również moneta 50 para, została ona jednak wycofana.

Dinar serbski (RSD)

Za emisję waluty odpowiedzialny jest Narodowy Bank Serbii. Na banknotach umieszczono wizerunki wybitnych osób ważnych dla historii narodu, w tym polityków, naukowców, pisarzy oraz poetów. Awersy i rewersy monet przedstawiają z kolei herb Serbii oraz zabytki serbskiej architektury, takie jak budynek Narodowego Banku Serbii, klasztor prawosławny Monaster Studenica czy cerkiew Bogurodzicy Dziewicy.
 
 
 

Kurs dinara serbskiego

Historia samej jednostki monetarnej jest dość zawiła – sięga czasów rzymskich p.n.e. i nawiązuje do stosowanego wówczas denara, czyli dawnej srebrnej monety. Następnie przejęta przez mieszkańców Półwyspu Arabskiego. Zmieniła brzmienie na „dinar” i przeobraziła się w arabską złotą monetę używaną w handlu międzynarodowym między VII a XV wiekiem. Ta historyczna naleciałość obejmuje nazewnictwo waluty nie tylko w samej Serbii, ale także takich państw, jak m.in. Algieria, Iran, Irak, Libia, Macedonia Północna czy Turcja.

Pierwsze informacje o dinarze serbskim pojawiają się za panowania Stefana Pierwszego Koronowanego (Stefana Nemanicza), panującego na terenie ówczesnego państwa serbskiego w XIII wieku. Dzięki tym wzmiankom możemy dowiedzieć się, że duże pokłady srebra pozwoliły na bicie monet używanych w handlu międzynarodowym. W tej formie przetrwały do początku XV wieku, aby zniknąć aż do XIX wieku. Wtedy to Serbowie postanowili postawić się osmańskiemu panowaniu, podczas którego posługiwanie się dinarem stało się niemożliwe.

Wykres kursu dolara kanadyjskiego

Wiedza na temat aktualnego kursu RSD pozwala podejmować świadome decyzje inwestorom. Na naszej stronie znajdują się stale aktualizowane wykresy kursu dolara kanadyjskiego. Zagwarantowany jest dostęp online w dowolnym miejscu i czasie, co gwarantuje możliwość szybkiego reagowania na zmiany na rynku Forex.