Menu

INR/PLN

Walutą używaną do dokonywania zakupów na terenie Indii jest rupia, oznaczana międzynarodowym skrótem INR (symbol ₹). Nazwa oznacza dosłownie „monetę wykutą ze srebra”. 1 rupia indyjska dzieli się na 100 pajs – drobnych monet, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przybierały przeróżne kształty: nie były tylko okrągłe, ale także kwadratowe lub sześciokątne. Obecnie w obrocie znajdują się monety 1, 2, 5, 10 rupii (rzadziej 25 oraz 50 pajs) oraz banknoty 10, 20, 50, 100, 200, 500, 2000 rupii (rzadziej 1 i 5 rupii). W 2016 roku indyjski rząd wycofał z obiegu banknoty 500 oraz 1000 rupii, zastępując je odnowionym nominałem 500 rupii oraz proponując nowy banknot 2000 rupii.

Indyjska rupia (INR)

Historia indyjskiej rupii sięga XVI wieku – za jej stworzenie odpowiedzialny był ówczesny władca Delhi, Szer Szah Suri, który wprowadził do obrotu nową walutę w postaci srebrnych monet o wadze 180 gr. Właśnie od tego momentu uznaje się rupię za oficjalną walutę Indii. Jednostka monetarna stosowana współcześnie została wprowadzona do systemu w 1957 roku. Walutę wyróżniał nie tylko oryginalny kształt, ale także zastosowanie charakterystycznych dla kultury indyjskich emblematów: lwa, słonia, nosorożca, kwiatu lotosu czy kłosów zboża. W ciągu kilku kolejnych lat wprowadzano kilka zmian w jej wyglądzie. Obecnie zostały one ujednolicone: monety są okrągłe, a banknoty (wszystkie oprócz 1 rupii) prezentują wizerunek Mahatmy Gandhiego.
 
 
 

Kurs rupii indyjskiej

Wydawaniem waluty oficjalnie zajmuje się Bank Centralny w Indiach. Co ciekawe, mennica rupii mieści się w Bombaju, natomiast drukowanie indyjskich banknotów oraz ich oficjalna emisja odbywa się na terenie Wielkiej Brytanii. Indie należą do państw, które wspierają dokonywanie transakcji bezgotówkowych; w przyszłości planuje się zupełne odejście do używania obecnie stosowanych monet oraz banknotów. Dostęp do bankomatów w większych miastach Indii nie jest problemem – natomiast przed wyjazdem do mniej uczęszczanych prowincji należy zaopatrzyć się w gotówkę.

Wykres kursu rupii

Wykresy kursu rupii oraz notowania giełdowe znajdujące się na naszej stronie internetowej są stale aktualizowane, dzięki czemu umożliwiają podgląd na bieżąco i dostęp do świeżych informacji. Dzięki śledzeniu wahań na wykresach kursów możliwe jest podjęcie ważnych decyzji inwestycyjnych.