Menu

TRY/PLN

Podstawową formą płatności w Turcji od wielu lat jest lira turecka. W skali całego świata tą jednostką monetarną posługuje się blisko 85 milionów ludzi. Z tego względu kurs liry tureckiej jest istotny z punktu widzenia handlu międzynarodowego, ale może zainteresować także podróżnych, którzy planują wakacje w Turcji. Aktualna oraz historyczna wartość waluty prezentowana jest na naszej stronie internetowej w formie wykresu aktualizowanego 24 godziny na dobę. Sprawdź bieżący kurs liry tureckiej!

Lira turecka – historia waluty

Historia liry tureckiej sięga czasów starożytności i ówczesnej jednostce wagi, jaką była libra. W dłuższej perspektywie czasu nazwa owej jednostki została wykorzystana do nazewnictwa wielu walut stosowanych przez państwa ulokowane w Europie oraz na Bliskim Wschodzie. Nie dziwi więc fakt, że pierwszą oficjalną jednostką monetarną stosowaną na obszarze obecnej Turcji była lira osmańska, obowiązująca od 1844 roku. Z kolei omawiana lira turecka została oficjalnie uznana za turecką jednostkę monetarną w 1923 roku.
 
 
 

Wartość waluty cechowała się ścisłym powiązaniem z kursami innych środków pieniężnych, takich jak dolar amerykański, czy frank francuski. Z biegiem czasu lira turecka zaczęła znacząco tracić na wartości w stosunku do innych, o wiele bardziej stabilnych walut. Co ciekawe, przez lata lira turecka była oficjalnie najmniej wartościowym środkiem płatniczym na całym świecie. Z tego względu wielokrotnie trafiała do Księgi Rekordów Guinnessa. Ostatecznie dawna lira turecka została poddana denominacji, w ramach której nowy kurs ustalono, skreślając sześć zer z dawnej wartości waluty.

Gdzie obowiązuje lira turecka? Jakie nominały przyjmują monety oraz banknoty?

Lira turecka jest walutą powszechnie wykorzystywaną na terenie Turcji, a także Cypru Północnego. Wybierając się w te regiony świata, warto zaopatrzyć się w gotówkę lub dokonać wymiany na miejscu. Lira turecka dzieli się na 100 kuruszy. Na monetach oraz banknotach widnieje podobizna Mustafy Kemla Atatürka, który pełnił funkcję pierwszego tureckiego prezydenta w latach 1923-1938. Monety dostępne są w nominałach liczących 1, 5, 10, 25 oraz 50 kuruszy, a także 1 lirę. Z kolei banknoty opiewają o wartość 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 lir tureckich.

Od czego zależy kurs liry tureckiej?

Przez wzgląd na liczebność obywateli Turcji oraz udział tego państwa w handlu międzynarodowym, lira turecka jest stosunkowo popularnym i istotnym środkiem płatniczym. Turcja jest bowiem jednym z głównych partnerów biznesowych dla państw Unii Europejskiej, będąc rynkiem importu oraz eksportu towarów i usług. Kurs liry tureckiej zmienia się stosunkowo dynamicznie, w skali roku możemy zauważyć spore wahania wartości waluty w stosunku do dolara amerykańskiego, czy euro. Wynika to ze stosunkowo niestabilnej gospodarki oraz dynamicznych, często błędnych decyzji podejmowanych przez miejscowych rządzących. Bieżący kurs można obserwować na bieżąco, korzystając z wykresów zamieszczonych na naszej stronie!