Menu

Lira turecka (TRY)

Lira turecka to oficjalna jednostka monetarna Turcji. Należy dodać, że jest ona uznawana jedynie przez Turcję Cypru Północnego. Oficjalnie oznacza się ją jako TRY. Jej aktualny kod numeryczny to 949 2. W latach 1 stycznia 2005 – 31 grudnia 2008 ta jednostka monetarna została zastąpiona przez nowego lira. Nowy lir dzielił się na 100 nowych kuruszy. 1 stycznia 2009 rząd ponownie powrócił do znanych doskonale wcześniej lir. Nowe liry tureckie należało wymienić do końca roku 2009, aby móc odzyskać należną kwotę pieniędzy.

Kurs liry tureckiej na żywo

Poniżej prezentujemy Państwu kurs liry tureckiej na żywo na wykresie. Wykres jest dostępny on-line, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Historia liry tureckiej

To właśnie dzięki temu, że istniało Cesarstwo Rzymskie, istnieje dzisiaj lira turecka. Dokładnie chodzi o jednostkę stosowanej w tamtych czasach wagi. Chodzi o librę, która w tamtym okresie oznaczała na wadze srebro o wadze funta. Z Cesarstwa Rzymskiego libra zawędrowała w dalsze zakątki Europy, aż po Bliski Wschód. Wiele państw uznało, że libra jest także dobrym pomysłem na własną walutę.

Jako pierwszym miejscem, gdzie można było spotkać lirę jako walutę, było Imperium Osmańskie. Można ją było spotkać na rynku w latach 1844 do 1927 roku. Lira turecka oficjalnie pojawiła się w 1923 roku i obecna była aż do 2005 roku – o czym było mówione już wyżej. Już wtedy lira dzielona była na 100 kuruszy.

Historia liry tureckiej jest różna. Miała ona swoje wzloty i upadki. Jeden z największych spadków miał miejsce w latach 90. XX wieku. Ciekawostką jest to, że lira turecka doczekała się swojego miejsca w Księdze Rekordów Guinessa jako ta waluta, która była najmniej wartościowa.

Lira turecka – monety i bankoty

Lira turecka to waluta, która dostępna jest w formie papierowej i w monetach.

Jeżeli chodzi o monety, to dostępne są 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy. Do tego można otrzymać również 1 lira w monecie. Na jednej stronie każdej monety znaleźć można obraz Mustafy Kemala Ataturka. Jest to pierwszy oficjalny prezydent turecki. Druga strona monety to nie tylko jej wartość (nominał z którym ma się do czynienia). Są tam również przedstawione różne elementy charakterystyczne dla kultury tureckiej, a także flora i fauna.

W przypadku banknotów, do dyspozycji są papiery o wartości 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lirów. Banknoty także z jednej strony przedstawiają podobiznę Mustafy Kemala Ataturka. Z drugiej strony można znaleźć także podobizny osób, które są ważne dla historii Turcji dawnej i współczesnej. Wśród nich można znaleźć matematyków, naukowców, poetów, pisarzy, a nawet muzyków.

Kurs lira tureckiego a gospodarka Turcji

Inflacja w Turcji w ostatnich miesiącach była bardzo mocno widoczna. Fakt, pod koniec 2023 roku nieco zwolniła. Jednak nie umniejsza to faktu, że wartość lira tureckiego nieco zmalała. W momencie, gdy inflacja w Polsce wynosiła 6,5%, w Turcji wynosiła ona 10 razy więcej.

Wielu specjalistów zauważyło, że właśnie ten proces sprawił, iż cytując „lira turecka osiągnęła historyczne dno”. To też sprawia, że ceny w tym kraju rosną. Do tego nie można zapomnieć o konflikcie na Bliskim Wschodzie, który ma ogromny wpływ na to, jak plasuje się wartość liry tureckiej. Należy także wspomnieć o tym, że turecki bank centralny bardzo mocno podniósł ostatnio stopy procentowe z 8 na 35%. Miało to pomóc odzyskać wartość lira tureckiego. Jednak okazuje się, że takie działania na niewiele się zdały. Początek roku to prawdziwa walka dla władz kraju i banku centralnego, którzy muszą zrobić wszystko, aby sytuacja ich waluty w skali globalnej, jak również inflacja, nieco się uspokoiła.

Lira turecka – kurs waluty w skali globalnej

Może i lira turecka nie ma dużej wartości. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że w skali globalnej, jest ona bardzo ważna dla rynku. W szczególności dla Polski. Okazuje się bowiem, że Turcja jest bardzo ważnym kontrahentem dla Polski. To właśnie tam znajduje się wielu odbiorców polskich produktów. Może na przełomie roku widać problem z lirą turecką. Jednak z nadejściem wiosny będzie można obserwować wzrost wartości TRY na rynku globalnym. Wielu turystów będzie bowiem planowało tak swoje wakacje. Lira turecka możliwa jest do kupienia nie tylko w kantorach stacjonarnych. Można ją kupić online. Wręcz jest to zalecane, ponieważ kurs jest korzystniejszy.

Lira turecka – ciekawostki

  • Jak było mówione, na każdej monecie i banknocie znajduje się wizerunek Ataturka. Co ciekawe, na każdej monecie/banknocie, jego twarz zaczyna się coraz bardziej okręcać. Finalnie, na 200 lirach można zauważyć, że Atataruk uśmiecha się w stronę człowieka.
  • W latach 1044-1881 lira turecka jednocześnie oparta była na standardzie złota oraz srebra.
  • Na ogół bywa tak, że wizerunek danej osoby pojawia się na monetach/banknotach po jego śmierci. W tym jednak wypadku prezydent pojawił się na różnych nominałach jeszcze za swojego życia.
  • W 2005 roku oficjalnie została ogłoszona denominacja. W konsekwencji ceny zostały podzielone przez jeden milion. To właśnie przez to została wprowadzona nowa lira turecka.
  • Moneta o nominale 1 liry tureckiej jest bardzo podobna do 2 euro. Co też bardzo skrzętnie zostało wykorzystane przez oszustów.