Menu

Market Facilitation Index (MFI)

Market Facilitation Index (MFI) jest wskaźnikiem, który mierzy siłę lub słabość danego aktywa przed zmianą jego ceny. Wskaźnik MFI może pomóc zdecydować, kiedy trend cenowy jest wystarczająco silny, aby uzasadnić otworzenie pozycji oraz kiedy może zacząć się nowy trend, a kiedy całkowicie unikać zawierania transakcji. Czyni to analizując wielkość zmian cen oraz obrotu.

Market Facilitation Index (MFI)

Wskaźnik Market Facilitation Index wykorzystuje system kolorowych kolumn sygnalizujących siłę trendów na rynku. Różne kolory wskazują czy trend nabiera lub traci siłę.

W zależności od koloru kolumny MIF dają następujące sygnały transakcyjne w oparciu o zależność między zmianami zmienności cen a wolumenem:

Zielona kolumna wskazuje, że zmienność i wolumen wzrastają. Pojawienie się zielonej kolumny sugeruje, że na rynku pojawia się więcej traderów w kierunku aktualnego ruchu cenowego i że ruch zyskuje na sile. Oznacza to, że najlepiej będzie zawierać nowe transakcje w tym samym kierunku co rynek. Jeśli inwestor ma jakieś otwarte pozycje, które nie są zgodne z aktualnym kierunkiem ceny bezpieczniejsze może być ich zamknięcie.

  • Brązowa kolumna pokazuje osłabienie tempa. Pojawienie się brązowej (zanikającej) kolumny sugeruje, że inwestorzy tracą zainteresowanie bieżącym ruchem cenowym. W tej chwili najlepiej jest unikać zawierania transakcji w tym samym kierunku co bieżący ruch cen. Pojawienie się kilku brązowych kolumn w rzędzie może również wskazywać, że cena wkrótce się odwróci.
  • Fake (niebieska kolumna) – ruchy cen rosną i wolumen spada. Pojawienie się niebieskiej (fałszywej) kolumny wskazuje, że istnieje rozbieżność między ruchami cenowymi a wolumenem handlu. Świadczy to o tym, że silne ruchy ceny mogą być skutkiem jednorazowych spekulantów. Wszelkie ruchy cenowe raczej nie będą trwać długo. Doświadczeni inwestorzy zwykle nie wchodzą na rynek w tej fazie.
  • Squat (różowa kolumna) wskazuje, że ruchy cen maleją, ale wolumen wzrasta Pojawienie się różowej (squat) kolumny sugeruje, że inwestorzy są bardzo entuzjastycznie nastawieni do wejścia na rynek, ale jest to walka między bykami i niedźwiedziami, co oznacza, że ​​cena nie ma jeszcze wyraźnego kierunku. Gdy tylko kupujący lub sprzedający wygrają tę walkę, ceny mogą doświadczyć nagłego, potężnego ruchu, a inwestorzy mają potencjał, by szybko osiągnąć duże zyski. Jednak sam wskaźnik nie określa tutaj kierunku.

Wskaźnik MFI działa dobrze we wszystkich ramach czasowych, od 5 minut do dziennych i tygodniowych wykresów. Ponieważ w rzeczywistości mierzy cykle rynkowe, MFI może być stosowany we wszystkich warunkach rynkowych.