Menu

PLN/ZAR

Oficjalną walutą obowiązującą w Republice Południowej Afryki jest rand południowoafrykański (ZAR). Międzynarodowy format ISO 4217 jest charakterystyczny i zaczerpnięty został od określenia “Zuid – Afrikaanse Rand”. Jeden rand dzieli się na 100 centów i w obrocie występują monety o nominałach 10, 20 i 50 centów oraz 1, 2 i 5 randów, a także banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 randów.

Rand południowoafrykański (ZAR)

Centralny bank RPA (SARB – South Arfican Reserve Bank) powstał w 1921 roku i jest prywatną spółką z charakterystycznym modelem własnościowym. Ponadto należy mieć na uwadze, że konstytucja RPA zapewnia autonomię dla banku centralnego, który zajmuje się nie tylko prowadzeniem polityki monetarnej, ale także kontrolowaniem emisji pieniądza gotówkowego. Do jego kompetencji zalicza się także nadzór nad systemem finansowym i płatniczym. Kurs waluty południowoafrykańskiej jest zależny od sytuacji gospodarczej oraz politycznej kraju, która w ostatnich latach nie jest stabilna. Sprawia to, że również waluta uważana jest za niestabilną, jednak warto śledzić na bieżąco jej notowania, w czym pomaga stale aktualizowany wykres notowań kursów na naszej stronie.
 
 
 

Historia randa południowoafrykańskiego

W Republice Południowej Afryki o obrocie pieniężnym możemy mówić od czasów przybycia na te tereny osadników europejskich. Przybyli oni w połowie XVII wieku i przywieźli własną walutę, a w użyciu przeważały holenderskie guldeny. Jednak upływ czasu pokazał, że importowane pieniądze nie są w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowania kolonii. Dlatego stworzono podwaliny pod nowy system monetarny, zaś pierwsza emisja banknotów lokalnych miała miejsce w 1782 roku.

Kolejnym krokiem były podboje przez Brytyjczyków, które zakończyły się poddaniem tych terenów koronie brytyjskiej. To przyczyniło się do nadania nowej nazwy lokalnej walucie, co nastąpiło 8 lat po zakończeniu II wojny burskiej. Wówczas powstał Związek Południowej Afryki (ZPA), zaś obowiązującą walutą stał się funt południowoafrykański – ściśle związany z brytyjską walutą. Od 1931 roku związek z Wielką Brytanią wyraźnie osłabł, do czego mocno przyczyniła się Partia Narodowa, za sprawą, której w 1961 roku proklamowano Republikę Południowej Afryki. Uniezależnienie się kraju spowodowało także zmianę waluty, którą stał się rand. Zmiany kursu tej waluty dyktowane były przez wszystkie lata niezależności RPA perturbacjami politycznymi i gospodarczymi.

Wykres kursu randa południowoafrykańskiego

Wykresy kursu randa oraz notowania giełdowe znajdujące się na naszej stronie internetowej są stale aktualizowane, dzięki czemu umożliwiają podgląd na bieżąco i dostęp do świeżych informacji. Dzięki śledzeniu wahań na wykresach kursów możliwe jest podjęcie ważnych decyzji inwestycyjnych.