Menu

ATR (Average True Range)

Wskaźnik ATR jest jednym z najbardziej przydatnych i obiektywnych wskaźników używanych do handlu. Nie wyznacza on w żaden sposób kierunku ruchu, ale w szybki sposób daje pogląd jak kształtuje się zmienność danego instrumentu. Dzięki niemu inwestorzy mogą nie tylko w lepszy i łatwiejszy sposób określić realne ryzyko oraz zyski z pozycji, poziomy SL oraz TP, ale też wybrać najlepszy czas wejścia w rynek.

ATR (AVERAGE TRUE RANGE)

Z matematycznego punktu widzenia ATR określa średni zasięg określonej liczby świec z przeszłości, jednak dopiero trafna interpretacja może dać inwestorowi określone korzyści.Na niższych interwałach możemy zaobserwować regularne okresy większej i mniejszej zmienności, która najczęściej powiązana jest z godzinami otwarcia poszczególnych rynków na świecie. Na powyższym przykładzie łatwo zaobserwować, że po okresie zwiększonej zmienności przychodzi czas przestoju na rynku i analogicznie po małej zmienności następują też większe ruchy. Dzięki temu inwestor może dobrać swoją strategię do konkretnych godzin handlu. W godzinach mniejszej zmienności lepiej będą się sprawdzały strategie na odbicia z bliższymi poziomami SL, które są dużo rzadziej wybijane właśnie w tym czasie. Natomiast w okresie podwyższonej zmienności, gdzie handlują więksi gracze możemy spodziewać się większej liczby manipulacji, ale też znacznie większych i szybszych zysków po obraniu odpowiedniego kierunku.

ATR (AVERAGE TRUE RANGE)
ATR(14) na interwale D1.

Na wyższych interwałach dzięki wskaźnikowi ATR można z łatwością określić bezpieczny poziom Stop Loss’a, aby nie był on wybity poprzez manipulację większych graczy. Popularną praktyką jest stosowanie SL w odległości od ceny wejścia na poziomie 2x ATR. Czyli przykładowo jeśli gramy na interwale D1 o średniej zmienności ATR 50 pipsów to ustawienie SL w odległości 100 pipsów wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Dzięki temu dajemy pozycji czas i miejsce na jak najlepszy moment wyjścia z rynku. Jeśli natomiast następuje wybicie po okresie małej zmienności i mamy do czynienia ze znacznym wzrostem ATR to najprawdopodobniej jest to sygnał rozpoczęcia nowego trendu oraz znak na zwiększenie odległości swoich zleceń Stop Loss od aktualnej ceny.