Menu

CHF/PLN

Walutą obowiązującą na terenie Szwajcarii oraz Lichtensteinu jest frank szwajcarski. Jeden frank dziel się na 100 centymów lub 100 rappenów (w zależności od strefy językowej, z francuskiego „centimes”, z niemieckiego „Rappen”). Stanowi jedną z podstawowych walut wymienialnych świata, a zarazem jedną z najważniejszych i najstabilniejszych. Od kwietnia 2016 roku wprowadzane są do obiegu nowe banknoty. Zobacz kurs franka na wykresach poniżej.

Frank szwajcarski (CHF)

Z każdym rokiem szwajcarska waluta zyskiwała na stabilności, a w ostatnim czasie można było zaobserwować tylko dwa moment osłabienia: pierwszy pod koniec lat 90-tych, drugi w latach 2003-2007. Jednym ze szczególnych momentów w historii tej waluty był tzw. czarny czwartek, czyli 15 stycznia 2015 roku, gdy kurs franka bardzo się umocnił względem innych walut. Tę nagłą zmianę wywołała decyzja podjęta przez Szwajcarski Bank Narodowy – informujący o porzuceniu polityki obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka szwajcarskiego. Ta decyzja wywołała panikę na rynkach i doprowadziła do zmiany kursów poszczególnych par walutowych.

 
 
 

Kurs franka i wykresy

Wahania i pozycja kursu franka szwajcarskiego są stale obserwowane przez inwestorów na całym świecie. Wzbudzają także szczególne zainteresowanie wśród kredytobiorców zadłużonych właśnie w tej walucie. Obserwacja wykresów kursu walutowego jest niezwykle ważna dla podejmowania decyzji biznesowych.