Menu

DeMarker

Wskaźnik DeMarker, znany również jako DeM, jest narzędziem analizy technicznej, które porównuje ostatnie maksymalne i minimalne ceny z notowaniami z poprzedniego okresu, aby zmierzyć popyt na dane aktywa i ocenić kierunek oraz tendencje rynku. Jest jednym z wielu oscylatorów i opiera się na zasadach promowanych przez analityka technicznego Thomasa DeMarka.

DeMarker

Na powyższym zrzucie zostały przedstawione sygnały zakupu i sprzedaży z wykorzystaniem wskaźnika DeMarker.Wskaźnik DeMarker pomaga inwestorom określić kiedy kupić lub sprzedać aktywa, aby wykorzystać prawdopodobnie zbliżające się trendy cenowe. Jest uważany za wskaźnik „wiodący”, ponieważ jego sygnały przewidują szybką zmianę trendu cenowego. Wskaźnik ten jest często używany w połączeniu z innymi sygnałami i jest zwykle używany do określania poziomów wyprzedania lub wykupienia danego aktywa, określania szczytów i dołków na rynku oraz oceny poziomów ryzyka. Mimo, że wskaźnik DeMarker został pierwotnie utworzony z myślą o świecach dziennych to można go zastosować do dowolnego przedziału czasowego.

W przeciwieństwie do wskaźnika RSI, który jest prawdopodobnie najbardziej znanym oscylatorem, wskaźnik DeMarker skupia się raczej na wzrostach i spadkach wewnątrz świecy niż na poziomach zamknięcia. Jedną z jego głównych zalet jest to, że podobnie jak RSI, jest mniej podatny na zniekształcenia niż w innych wskaźnikach, w których nieregularne ruchy cen na początku okna analizy mogą powodować nagłe zmiany wartości wskazania, nawet jeśli aktualna cena prawie się nie zmieniła.