Menu

USD/PLN

Oficjalnie używaną walutą na terenie Stanów Zjednoczonych jest dolar amerykański (United States Dollar – USD). Stanowi także oficjalną walutę na terenie Mikronezji, Marianów Północnych, Portoryko, Wysp Marshalla, Palau, Salwadoru, Ekwadoru, Panamy, Zimbabwe, a także Timoru Wschodniego, Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Jest emitowany przez System Rezerwy Federalnej (Federal Reserve System).

Dolar amerykański (USD)

Dolar funkcjonuje w obiegu pieniężnym już od długiego czasu. Początkowo mianem talara czy też dolara określano powszechnie uncję srebra w postaci monety bitej w XVI wieku przez czeskiego hrabiego. Wartość dolara opierała się na parytecie złota i dopiero w 1971 roku USA się z tego wycofały, a w dwa lata później powiązanie między tą walutą a złotem zostało całkowicie zerwane, dzięki czemu dolar stał się walutą płynną. Obecnie pieniądz ten jest emitowany w banknotach o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 100 . Ponadto można spotkać się z wyższymi nominałami, które jednak nie występują w powszechnym obiegu – a mianowicie 500 i 1000 $.
 
 
 

Kurs dolara amerykańskiego

Kurs dolara amerykańskiego, jako jednej z najważniejszych walut na całym świecie, determinuje wartość pozostałych walut, tworząc także najważniejsze pary walutowe na rynku jak EUR/USD, GBP/USD, JPY/USD, CHF/USD. Ponadto jest podstawową walutą rozliczeniową świata i walutą transakcyjną, a przy tym właśnie w USD wyrażona jest wartość większości towarów świata. Na wartość i kurs dolara wpływa wiele czynników, jak wielkość Produktu Krajowego Brutto (a udział PKB Stanów Zjednoczonych w produkcie globalnym jest znacząca), udział kraju w handlu międzynarodowym, stabilność pieniądza (a raczej cen, mierzona indeksem cen towarów i usług konsumpcyjnych) oraz duże i dobrze rozwinięte rynki finansowe.

Wykres kursu dolara

Wykresy kursu dolara oraz notowania giełdowe znajdujące się na naszej stronie internetowej są stale aktualizowane, dzięki czemu umożliwiają podgląd na bieżąco i dostęp do świeżych informacji. Dzięki śledzeniu wahań na wykresach kursów możliwe jest podjęcie ważnych decyzji inwestycyjnych.