Menu

Solana (SOL)

Inwestycje w kryptowaluty stały się dziś niezwykle popularne. Pomimo swojej ogromnej popularności, Bitcoin wraz z biegiem czasu musi mierzyć się z coraz większą liczbą innych, różnorodnych, i bardzo atrakcyjnych propozycji. Jedną z ciekawszych jest Solana (SOL). Poznajmy cyfrową walutę i zweryfikujemy co wpływa na kurs Solana (SOL).

Kurs Solana (SOL) – charakterystyka

Solana jest niezależnym blockchainem Warstwy 1. To przede wszystkim szybka i niezwykle wydajna sieć, która stała się głównym konkurentem dla Ethereum. Cechą charakterystyczną, wyróżniającą na tle innych, jest wysoka skalowalność sieci, która połączona jest z niskimi, atrakcyjni opłatami i bardzo dużą szybkością. Sieć oparta jest na technologii Proof-of-History (PoH). Natywną kryptowalutą Solany jest SOL. W przeciwieństwie do Bitcoina, Solana wykorzystuje smart kontrakty (linie kodu, które uruchamiają określone działania po spełnieniu pewnych warunków).

Historia powstania kryptowaluty i sieci

Kryptowaluta SOL ujrzała światło dzienne w 2020 roku. Sieć pod tą samą nazwą została założona w 2017 roku, przez Anatolija Jałowenkę oraz Raja Gokala. Obecnie Solana Labs jest głównym współtwórcą całej sieci. Głównym celem powstania jest poprawa wydajności blockchaina.

Zastosowanie

Solana stała się nie niezwykle popularną, powszechnie wykorzystywaną opcją w przypadku finansów zdecentralizowanych (DeFi). Co więcej, jest wykorzystywana także do wielu zdecentralizowanych aplikacji z NFT. Do jej zastosowań zaliczyć należy także cyfrowe blockchainy ekosystemów płatniczych.

Token macierzysty (SOL), wykorzystywany jest przede wszystkim do stakingu, jak również do opłat transakcyjnych przy płatności peer-to-peer (P2P). Kryptowaluta wykorzystywana jest także do obstawiania na giełdach. Co ciekawe, kryptowaluta SOL umożliwia swoim posiadaczom głosowanie w przyszłych aktualizacjach.

Od czego zależy kurs Solana (SOL)?

W związku z tym, że Solana (SOL), stała się jedną z najbardziej wartościowych kryptowalut, jest preferowana przez wielu inwestorów, warto poznać mechanizmy, które mają wpływ na wahania jej wysokości. Należy zaznaczyć, że od 2020 roku, SOL stał się jedną z najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Wysokość kursu zależy w dużej mierze od powodzenia zawiązanych partnerstw, jak również realizacji założonych projektów. Dla przykładu, w 2021 roku, przez udane partnerstwa, SOL zarejestrował 66000% skok cenowy, osiągając najwyższy poziom w swojej historii 213,47$.

Już dziś zapoznaj się z aktualnymi wykresami kursu Solana, by móc dokonywać starannych i przemyślanych decyzji inwestycyjnych.