Menu

Real brazylijski (BRL)

Real brazylijski jest prawnym środkiem płatniczym w Brazylii od 1994 roku. W ciągu ostatnich dekad przeszedł wiele zmian, przede wszystkim z powodu kryzysów gospodarczych i politycznych, które dotykały ten kraj. Obecnie jednak jest najsilniejszą walutą w całej Ameryce Łacińskiej.

Kurs reala brazylijskiego na żywo

Poniżej prezentujemy Państwu kurs reala brazylijskiego na żywo na wykresie. Wykres jest dostępny on-line, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Historia reala brazylijskiego

Holenderscy osadnicy bili pierwsze monety w Brazylii między 1630 a 1654 rokiem. Na ówczesnych monetach po jednej stronie widniały insygnia Holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej, a na rewersie widniał napis „Brasil”. W 1694 roku król Portugalii Piotr II założył pierwszą brazylijską mennicę, inaugurując brazylijski system monetarny. Pierwsze reale były bite ze srebra i miedzi. Natomiast pierwsze banknoty zostały wyemitowane przez brazylijskie Ministerstwo Skarbu w 1835 roku. W połowie 1942 roku real, znany w owym czasie jako „réis”, został zastąpiony przez cruzeiro. Jednak niestabilność gospodarcza Brazylii doprowadziła do jego upadku 1989 roku.

W następnych latach wprowadzano i znoszono kolejne systemy monetarne. Było tak aż do 1994 roku, kiedy to kraj powrócił do brazylijskiego reala, po wielu latach inflacji. Jego wprowadzenie przypisuje się usilnym działaniom Itamara Franco, ówczesnego prezydenta Brazylii, który chciał zapewnić krajowi stabilną walutę. Tylko w latach 1942-1994 w Brazylii obowiązywało osiem różnych walut, poczynając od cruzeiro. Wprowadzenie reala było niezbędnym środkiem do walki z hiperinflacją pod koniec lat 80. i na początku lat 90. XX wieku. Nowa waluta, w dużej mierze przyczyniła się do ustabilizowania gospodarki brazylijskiej.

Aktualne monety i banknoty reala brazylijskiego

Bank Centralny Brazylii (Banco Central do Brasil) ma wyłączne uprawnienia do emisji banknotów i monet w państwie. Międzynarodowym kodem reala brazylijskiego na rynku handlu i wymiany walut (według standardu ISO 4217) jest „BRL”, a skrótem stosowanym wewnętrznie – „R$”. Każdy real brazylijski (w liczbie mnogiej nazywany reais) dzieli się na 100 centavos.

W roku 2010 wyemitowano nowe serie banknotów z nowymi wzorami, poprawiającymi ich bezpieczeństwo i zapobiegającymi fałszerstwom. Nowe banknoty nie tylko zawierały ulepszone zabezpieczenia, ale były również drukowane w różnych rozmiarach. Podobnie jak w przypadku walut kilku innych krajów, banknoty o różnej wielkości ułatwiają osobom niedowidzącym rozpoznawanie poszczególnych brazylijskich nominałów.

Obecnie w obiegu znajdują się monety 1, 5, 10, 25 i 50 centavos oraz jednego reala (1 R$). Monety posiadają zewnętrzny, stalowy pierścień pokryty brązem i środek wykonany ze stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o banknoty, to występują one w nominałach: 2, 5, 10, 20, 50 i 100 R$. Na awersie każdego banknotu znajduje się grafika symbolizująca republikę. Wyjątkiem jest banknot 10-realowy, który zawiera wizerunek Pedro Álvares Cabrala – portugalskiego nawigatora uważanego za pierwszego Europejczyka, który odkrył Brazylię. Rewersy banknotów są ozdobione wizerunkami dzikich zwierząt: np. żurawia (5 reali), ptaka arara (10 reali) i lamparta (50 reali).

Real brazylijski a gospodarka kraju

Kraj jest oceniany jako zaawansowana gospodarka wschodząca. Zajmuje 12 miejsce pod względem wielkości gospodarki świata pod względem PKB w 2020 r. Brazylia zalicza się do grona państw szybko rozwijających się, tzw. BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Głównymi gałęziami przemysłu Brazylii jest produkcja samolotów, włókiennictwo, wydobycie rud żelaza, produkcja stali, cementu, obuwia i chemikaliów. Brazylia należy do dużych światowych eksporterów: samolotów, kawy, soi, bawełny, trzciny cukrowej, tytoniu, bananów, cytrusów, stali, rudy żelaza, maszyn i sprzętu transportowego, części samochodowych. Importowane są głównie: ropa naftowa, produkty chemiczne i elektronika.

Pomimo powiększającej się tzw. klasy średniej społeczeństwa brazylijskiego, kraj ten nadal boryka się z ubóstwem i bezrobociem, które w sierpniu 2022 roku osiągnęło poziom 9,1% (najniższy od 7 lat). Inflacja notowana jest aktualnie w wysokości prawie 11%.

Kurs reala brazylijskiego

Kilka czynników wpływa na kurs reala brazylijskiego. Należą do nich: stabilność ekonomiczna i polityczna, stopy procentowe, gospodarka, inflacja i popyt na obcą walutę. Wyjątkowa historia i gospodarka Brazylii, a także bieżące wydarzenia nieustannie kształtują rzeczywisty kurs wymiany reala. Ponieważ Brazylia jest głównym producentem i eksporterem towarów, na kurs reala brazylijskiego wpływają również trendy podaży i popytu na światowych rynkach towarowych. Ogólnie mówiąc, jeśli w Brazylii dojdzie do przewrotu politycznego, kryzysu lub po prostu zmiany w polityce gospodarczej rządu, będzie to miało wpływ na wartość brazylijskiej waluty na rynku.

Od lat kurs reala określa się w stosunku do dolara amerykańskiego. Rósł on od 2000 roku, aby w 2005 roku osiągnąć maksymalną wartość wynoszącą: 1 USD = 2 BRL. Później kurs ten wahał się, a zmagania Brazylii z pandemią COVID-19 głęboko osłabiły wartość reala. Wtedy waluta Brazylii osiągnęła historyczne minimum w stosunku do dolara amerykańskiego i za 1 USD płacono 5,90 R$.

Od początku 2022 roku real brazylijski silnie się umacniał. Było to spowodowane wzrostem cen surowców, przywróceniem równowagi portfeli inwestycyjnych i zwiększonymi różnicami w realnych stopach procentowych w porównaniu z innymi gospodarkami wschodzącymi oraz rynkami rozwiniętymi. Do stabilizacji kursu reala brazylijskiego przyczyniła się również reelekcja prezydenta Luli w wyborach parlamentarnych w 2022 roku. Zgodnie z prognozą Międzynarodowego Funduszu Walutowego gospodarka Brazylii w bieżącym roku odnotuje 1,7 proc. wzrost PKB, a w 2023 roku – 0,7%.

Ciekawostki o realu brazylijskim

  • Banknot 1 R$ w ofercie kolekcjonerów osiąga wartość od 100 do 250 reali brazylijskich, ponieważ nie drukuje się go już od 2005 roku.
  • W obiegu wciąż znajduje się 150 milionów monet 1-realowych.
  • Szacuje się, że Brazylii może funkcjonować nawet 81 różnych monet bitych przez banki społeczne, w niektórych regionach kraju, np.: São Paulo lub Río de Janeiro.
  • Brazylia zmieniała walutę 8 razy w ciągu zaledwie 50 lat.