Menu

GBP/PLN

Na terenie Wielkiej Brytanii oficjalną walutą jest funt brytyjski. Nazywany bywa również funtem szterlingiem, które to określenie weszło do obiegu z uwagi na mylącą nazwę jednostki wagi, ponieważ ciężar również można było określać w Wielkiej Brytanii w funtach. Określenie szterling pochodzi od nazwy srebrnej, jednopensowej monety, a w wolnym tłumaczeniu można przełożyć ten termin na wyrażenie: „najwyższej próby”.

Funt brytyjski (GBP)

Szterling zaczął funkcjonować w obiegu pieniężnym za sprawą króla Henryka II w XII wieku, wówczas był wymienialny na srebro, zaś w XIX wieku wyparło je w tym zakresie złoto. Ostatecznie w Wielkiej Brytanii zrezygnowano z tego systemu waluty sztabowo-złotej w 1931 roku podczas wielkiego kryzysu. Zmiana ta wymagała ustabilizowania kursu funta, a podjęte starania skupiły się na jego związaniu z innymi walutami. Początkowo wybrano dolara amerykańskiego, jednak okazał się on złym rozwiązaniem, wobec czego za rządu Margaret Thatcher kurs funta powiązano z marką niemiecką. Obecnie pozostaje poza strefą euro pomimo, iż Wielka Brytania była członkiem Wspólnot Europejskich od 1973 roku i jeszcze dziś pozostaje w obrębie Unii Europejskiej, choć referendum z 2016 roku zadecydowało o wyjściu tego państwa z UE.
 
 
 

Kurs funta brytyjskiego

Zawirowania wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miały wpływ na osłabienie kursu funta, zaś ostatni – czyli 2018 – rok miał przynieść pewną stabilizację i rozstrzygnięcia. Jednak polityka prowadzona przez rząd Theresy May sprawiła, że Brexit nie jest już tak pewny jak to było w 2016 roku, co przekłada się także na niepewną sytuację waluty. Pomimo takiej sytuacji politycznej kurs funta w 2018 roku „skoczył” z poziomu otwarcia 4.6956 do 4.7665 w końcu roku, co daje 1,50% wzrostu.

Wykres kursu funta

Możliwość sprawdzenia bieżącego kursu funta oraz śledzenie tego jak plasują się jego spadki i wzrosty na wykresie daje mocną podstawę do rozważenia decyzji finansowych związanych z tą walutą. Nasza strona internetowa umożliwia podgląd online takiego wykresu oraz bieżącego kursu przez 24 godziny na dobę.