Menu

CZK/PLN

Obowiązującą w Republice Czeskiej walutą jest korona czeska (CZK). Do 2011 roku dzieliła się na 100 halerzy, które sukcesywnie wycofywano od 2003 roku. Obecnie nie posiada już monety zdawkowej (w Polsce są to grosze), a w obiegu dostępne są monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50 koron oraz banknoty o nominałach: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 koron .Widnieją na nich najważniejsze symbole kraju.

Korona czeska (CZK)

Aktualna waluta czeska jest jedną z najmłodszych w Europie, ale jej historia wiąże się z wcześniej obowiązującą na tym terenie koroną austro-węgierską, a następnie koroną czechosłowacką. Jeszcze w 1919 roku, pomimo że już kształtowała się Czechosłowacja, na jej terytorium używano pieniędzy znajdujących się w obiegu z okresu Austro-Węgier. Radykalnym krokiem była decyzja ministra finansów, Aloisa Rašína, który wszystkie banknoty zatrzymał i wymienił na ich odpowiedniki w koronie czechosłowackiej.
 
 
 

Kurs korony czeskiej

Głównym emitentem pieniędzy jest Narodowy Bank Czeski, który odpowiada także za politykę monetarną w kraju naszych południowych sąsiadów. Kurs waluty jest uzależniony przede wszystkim od sytuacji gospodarczej, a wpływ na nią ma między innymi duże zainteresowanie w zakresie eksportu ze strony polskich firm. Dlatego warto zainteresować się pozycją CZK na rynku Forex, co umożliwia nasza strona internetowa, gdzie umieszczamy stale aktualizowane wykresy kursów korony czeskiej. Śledzenie notowań pozwala analizować na bieżąco sytuację i podejmować przemyślane i dobrze umotywowane decyzje inwestycyjne.

Wykres kursu korony czeskiej

Wykresy kursu dolara oraz notowania giełdowe znajdujące się na naszej stronie internetowej są stale aktualizowane, dzięki czemu umożliwiają podgląd na bieżąco i dostęp do świeżych informacji. Dzięki śledzeniu wahań na wykresach kursów możliwe jest podjęcie ważnych decyzji inwestycyjnych.