Menu

PLN/ILS

Walutą używaną w Izraelu oraz Autonomii Palestyńskiej jest nowy szekel izraelski. Dzieli się na 100 agor (monet zdawkowych). Nazwą nawiązuje do dawnej jednostki walutowej, która obecna była w obrocie już w starożytności. W kraju waluta znana jest pod skrótem NIS, w języku angielskim oznaczający New Israeli Sheqel, w kodzie międzynarodowym oznaczana jest z kolei skrótem ILS. Symbol waluty to ₪. Banknoty dostępne są w nominałach 20, 50, 100 oraz 200. Oprócz tego w obiegu znajdują się monety o nominałach 10 agor oraz 0.5, 1, 2, 5 i 10 nowych szekli izraelskich. Wprowadzone zostały do użycia w 1985 roku, zastępując starego szekla.

Szekel izraelski (ISL)

W starożytności szekel oznaczał jednostkę miary (180 ziaren jęczmienia), którą posługiwano się w celu usprawnienia i prowadzenia wymiany handlowej różnymi towarami, w tym także złota, srebra oraz miedzi. W czasach powstań cesarskich społeczność żydowska zaczęła bić własne monety, aby w ten sposób podkreślić niezależność społeczną oraz ekonomiczną. O jednostce płatniczej wspomina się m.in. wybranych księgach Pisma Świętego. Waluta na jakiś czas zniknęła, zastąpiona między innymi przez prutę oraz lirę izraelską, którą szelek wyparł na dobre w latach 80. podczas kryzysu ekonomicznego, pełniąc funkcję jednostki walutowej przez 5 lat. W ostateczności przybrała formę nowego szekla, którym mieszkańcy Izraela oraz Autonomii Palestyńskiej posługują się do dziś.
 
 
 

Kurs szekla izraelskiego

Za emisję nowego szekla izraelskiego odpowiedzialny jest Bank Izraelski. Obecnie, sukcesywnie od 2000 roku, wypuszczana jest nowa, trzecia seria banknotów. Nowy szelek został dopuszczony do użycia w Autonomii Palestyńskiej na mocy porozumienia z roku 1994. W Izraelu istnieje możliwość płacenia dolarami amerykańskimi – na terenie kraju dostępnych jest wiele punktów, w których dokonuje się zakupów z wykorzystaniem innej waluty niż narodowa. Wymienialność waluty możliwa jest od 2008 roku, co wpłynęło znacznie na jej popularność – w ostatnim czasie wartość szekla izraelskiego wyraźnie wzrosła.

Wykres kursu szekla

Wykresy kursu szekla oraz notowania giełdowe znajdujące się na naszej stronie internetowej są stale aktualizowane, dzięki czemu umożliwiają podgląd na bieżąco i dostęp do świeżych informacji. Dzięki śledzeniu wahań na wykresach kursów możliwe jest podjęcie ważnych decyzji inwestycyjnych.