Menu

PLN/THB

Obowiązującą oficjalnie w obiegu walutą na terenie Tajlandii jest tajlandzki bat (THB). Dzieli się na mniejsze jednostki, a mianowicie na sto satangów. W użyciu występują monety o nominałach 25 i 50 satangów oraz 1,2, 5 i 10 batów. Obieg pieniężny umożliwia także używanie banknotów, które dostępne są w nominałach 10, 20, 50, 100, 500 oraz 1000 batów. Aktualnie w użyciu są banknoty z 15 i 16 serii, które wyemitował Centralny Bank Tajlandii w latach 2003-2005 i 2013-1015 odznaczają się bogatą kolorystyką i wszystkie posiadają nadrukowaną postać Bhumibola Adulyadeja.

Bat tajlandzki (THB)

Głównym emitentem waluty jest Bank Centralny Tajlandii, a przewodniczący zarządu jest wybierany przez monarchę kraju. Ponadto w obrębie Banku Centralnego Tajlandii działa rada polityki monetarnej. Na rynku FOREX waluta tajska ma słabszą pozycję niż polski złoty, a wszelkie jej wahania można śledzić na bieżąco na aktualizowanych na naszej stronie wykresach.
 
 
 

Historia bata tajlandzkiego

Dzieje bata tajlandzkiego nierozerwalnie wiążą się z historią stosowania w obiegu handlowym monety o nietypowym wyglądzie, przypominającym srebrne grudki. Takie “pieniądze” były w obiegu na terenie Tajlandii w okresie średniowiecza. Wykonane były ze srebra i ważyły około 15 gramów, posiadały, wobec tego wartość 1 bata. Przebywający w tym regionie Anglicy nazywali je “bullet coins”, ponieważ przypominały im kulki do broni palnej. Dopiero w XIX wieku ówczesny władca Tajlandii postanowił zrezygnować z takiej formy pieniądza i przejść na znany w innych regionach świata system monetarny. Pod koniec XIX stulecia znajdująca się pod protektoratem Wielkiej Brytanii Tajlandia przeszła na system dziesiętny, a jeden tajlandzki bat dzielono od tego czasu na 100 satangów.

Początkowo waluta powiązana była z kruszcem, jednak po zamachu wojskowym w 1947 roku bat tajlandzki związano z dolarem amerykańskim. Układ ten przetrwał aż do 1978 roku. Kryzysy naftowe, niestabilne rządy pogarszały krajową gospodarkę, co wiązało się z wahaniami kursu bata tajlandzkiego. Poważny wzrost gospodarczy przyniosły lata 2001-2007, jednak była to krótkotrwała stabilizacja. Już w 2006 roku doszło do przewrotu wojskowego, w 2011 miała miejsce tragiczna w skutkach powódź, zaś w 2013 roku odbyły się wielkie protesty uliczne – wszystkie te wydarzenia wpływają negatywnie na obraz Tajlandii w oczach zagranicznych inwestorów i nie wzmacniają gospodarki kraju.

Wykres kursu bata taljandzkiego

Wykresy kursu bata oraz notowania giełdowe znajdujące się na naszej stronie internetowej są stale aktualizowane, dzięki czemu umożliwiają podgląd na bieżąco i dostęp do świeżych informacji. Dzięki śledzeniu wahań na wykresach kursów możliwe jest podjęcie ważnych decyzji inwestycyjnych.