Menu

AUD/PLN

Oficjalnym środkiem płatniczym w krajach Związku Australijskiego jest dolar australijski (AUD). Oznacza to, że walutą tą można płacić w samej Australii, jak i na wyspach: Ashmore i Cartiera, Bożego Narodzenia, Heard i McDonalda, Kokosowych, Tasmanii, Norfolk. Ponadto obowiązują w stacjach naukowych na Antarktydzie (Mawson, Davis i Casey) i w wyspiarskim państwie Kiribati, Nauru i Tuvalu. Dolar australijski pojawił się w obiegu 14 lutego 1966 roku i zastąpił ówcześnie obowiązujące funty, szylingi oraz pensy.

Dolar australijski (AUD)

W 1901 roku doszło do utworzenia na tym terenie dominium brytyjskiego, a w 1909 roku obowiązującą jednostką monetarną stał się funt australijski, wzorowany na brytyjskim. W 1931 roku Australia uzyskała niepodległość, uniezależniając się stopniowo w wielu aspektach od Wielkiej Brytanii. W latach 60-tych pojawił się pomysł wprowadzenia systemu dziesiętnego, a przy tym rozważano także wprowadzenie nowej waluty. W ten sposób pojawił się dolar australijski.
 
 
 

Historia dolara australijskiego

Do początków XVII wieku nie funkcjonowała w tym regionie żadna oficjalna waluta, ponieważ sam kontynent został odkryty dopiero w 1606 roku przez Brytyjczyków. Już pod koniec XVII stulecia kontynent ten stał się miejscem zsyłki więźniów z Wielkiej Brytanii, którzy napływali na te terytoria także przez cały następny wiek. Wraz z nimi pojawiali się w Australii także osadnicy, a co się z tym wiązało pojawiała się także wymiana handlowa oraz obrót pieniężny, w którym dominowały waluty hiszpańskie i brytyjskie.

Kurs dolara australijskiego

Dolar australijski należy do najważniejszych walut świata, a także najpopularniejszych na rynku Forex. Plasuje się bardzo wysoko, co jest zasługą między innymi mocnej pozycji samej gospodarski australijskiej na świecie. Ponadto Australia należy do finansowych centrów świata, a ponadto uchodzi za kraj surowcowy – znany głównie z eksportu węgla i złota. Waluta jest silnie powiązana z rynkiem towarowym i warto śledzić jego wahania oraz aktualne wykresy kursu dolara australijskiego.

Wykres kursu dolara australijskiego

Wykresy kursu dolara australijskiego oraz notowania giełdowe znajdujące się na naszej stronie internetowej są stale aktualizowane, dzięki czemu umożliwiają podgląd na bieżąco i dostęp do świeżych informacji. Dzięki śledzeniu wahań na wykresach kursów możliwe jest podjęcie ważnych decyzji inwestycyjnych.