Menu

Jak zacząć

Handel algorytmiczny daje szereg przewag nad handlem ręcznym, a większość inwestorów zaczyna zarabiać regularnie i długoterminowo dopiero po przestawieniu się i wykorzystaniu tej technologii.

Kiedyś handel w sposób automatyczny był wykorzystywany głównie przez duże instytucje finansowe, ale dziś jest on już dostępny dla każdego inwestora, który chce polepszyć swoje wyniki. Aby zacząć z niego korzystać wystarczy posiadać konto brokerskie oraz program otwierający i zamykający pozycje według zaprogramowanej i przetestowanej wcześniej strategii. Taki program bywa też często nazywany robotem lub EA (Expert Advisor). W niniejszym artykule zostanie opisane jak w prosty i szybki sposób zainstalować robota na swojej platformie handlowej MT4.

1. Po założeniu konta brokerskiego i zainstalowaniu platformy MT4 na komputerze należy pobrać robota. Polecamy sprawdzenie algorytmów, które są dostępne na naszej stronie.
2. Po pobraniu robota należy umieścić go w odpowiednim katalogu platformy MT4. Wystarczy uruchomić plik MT4, a następnie wybrać Plik → Otwórz Folder Danych. Po otworzeniu folderu należy skopiować robota do katalogu MQL4 → Experts.
3. Następnie należy zamknąć i ponownie uruchomić platformę, aby robot był dostępny do użytku. Alternatywnie można w oknie Navigator prawym przyciskiem myszy najechać „Expert Advisors” i nacisnąć Odśwież/Refresh.
4. Upewnij się, że w Narzędziach/Tools → Opcje/Options → Expert Advisors zaznaczona jest możliwość handlu automatycznego.
5. Teraz pozostaje już tylko znaleźć go w oknie Nawigatora i przeciągnąć na wykres lub kliknąć dwukrotnie. Jeśli panel Nawigator nie jest widoczny to należy go aktywować skrótem Ctrl+N.
6. Po wybraniu odpowiednich parametrów oraz włączeniu handlu automatycznego w platformie nasz robot rozpocznie swoją pracę. Aby go wyłączyć wystarczy usunąć go z wykresu lub zamknąć dany wykres, na którym został umieszczony. Można też czasowo wyłączyć na platformie zezwolenie handlu automatycznego przyciskiem “AutoTrading” dostępnym nad wykresami.