Chainlink (LINK)
Coraz więcej osób, także w młodym wieku, bardzo dużą część swoich zainteresowań pokłada w inwestycje przy użyciu kryptowalut. Jedną z cyfrowych walut, które z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność z jest Chainlink. Co warto o niej wiedzieć?
Najważniejsze informacje o Chainlink
Na samym początku należy wskazać kilka głównych informacji dotyczących projekty Chainlink oraz jego kryptowaluty LINK. Wizją projektu jest stworzenie globalnej, zdecentralizowanej sieci wyroczni, dzięki której będzie można uzyskać wiarygodne, rzeczywiste dane do inteligentnych kontraktów. Możliwość uzyskania informacji o działaniach na szczytach różnych blockchainów, sprawia, że możemy podejmować jak najbardziej korzystne działania inwestycyjne.
LINK, kryptowaluta sieci, jest tokenem ERC- 20. Jego głównym zadaniem jest opłacanie i zapewnienie dokładności usług wyroczni. Chainlink posiada również maksymalną podaż w wysokości 1 miliarda tokenów LINK.
Historia powstania
Chainlink to sieć, która prężnie działa na rynku kryptowalut od 2017 roku. Wywodzi się z Ethereum (ETH). Został jednak zaprojektowany tak, aby funkcjonować na każdym blockchainie. Warto wiedzieć, że LINK jest produktem startupu technologicznego. SmartContract. Jest on wspierany przez grupę inwestycyjną Data Collective, z siedzibą w San Francisco. Za twórców platformy Chainlink, jak również cyfrowej waluty LINK, uważany jest Steve Ellis, Ari Juels, jak również Sergey Nazarov. Ari Juels jest profesorem informatki na Cornell Tech, jak również dyrektorem IC3. Ellis, doświadczony inżynier oprogramowania, jest również twórcą platformy Secure Asset Exchange.
Jak działa Chainlink?
Na platformie Chainlink łączone są dane ze świata rzeczywistego wraz z inteligentnymi kontraktami, które są oparte na blockchainie. Takie zestawienie znane jest powszechnie jako „wyrocznie”.
Każda wyrocznia, która znajduje się w zdecentralizowanej sieci wyroczni Chainlink, zachęcana jest do dostarczenia bardzo dokładnych, rzetelnych danych, wraz z przepisanym do każdej z nich wynikiem reputacji. Jeśli uda się nakłonić wyrocznię do działania zgodnego z zasadami oprogramowania, dostarczania cennych danych, wówczas zostają one nagradzane tokenem kryptowaluty ERC- 20, znanej jako LINK.
Dzięki takim działaniom LINK przenosi możliwość inteligentnych kontraktów na kolejny, wyższy poziom, umożliwiając dostęp do informacji ze świata rzeczywistego, bez konieczności poświęcania swojego bezpieczeństwa, czy niezawodności.
LINK stosuje trzyetapowy proces:
- Oracle Selection (SLA),
- Raportowanie danych
- Agregacja wyników
SLA to sporządzenie umowy, która określa zestaw wymagań dotyczących danych. Ustala się personalizowane parametry, a następnie użytkownik przesyła swojej SLA i deponuje własny LINK. Drugi krok to połączenie z zewnętrznymi źródłami danych, co pozwala na uzyskanie danych rzeczywistych. Ostatni krok polega na sumowaniu wyników danych, które zostały zebrane przez wyrocznie oraz zwrócenie ich do tzw. kontraktu Aggregation.
O czym warto pamiętać podczas inwestowania w Chainlink?
Podczas inwestowania w kryptowalutę LINK, należy pamiętać o kilku kluczowych informacjach. Jaką rolę odgrywa cyfrowa waluta LINK? Inteligentne kontrakty żądające danych, płacą operatorom węzłów Chainlink przy jej użyciu, za wykonane przez nich usługi. Operatorzy ustalają ceny za swoje usługi w oparciu o warunki rynkowe, jak również uwzględniając poziom zapotrzebowania na dane. Co ważne, operatorzy niejednokrotnie wnoszą także udziały w LINK, co pozwala na zapewnienie długoterminowego zaangażowania w dany projekt. LINK jest dla operatorów najwyższą formą nagrody, tak samo jak w przypadku mechanizmu konsensu Proof of Stake. Dodatkowo operatorzy węzłów mogą wykorzystywać LINK jako sposób na złożenie oferty docelowemu nabywcy danych .
Należy pamiętać również, że system Chainlink w swojej strukturze posiada wiele wyjątkowych aspektów. Na szczególną uwagę zasługuje architektura off- chain Chainlink. Sieć jest integralną częścią tej architektury- łączy wszystkie węzły razem. Co więcej, każdy z węzłów łączy się z rezerwami za pośrednictwem interfejsu API. Takie rozwiązanie umożliwia zebranie odpowiedzi dla każdorazowo kontraktu, który korzysta z usług Chainlink. Dodatkowo węzły mogą posiadać także zewnętrze adaptery.
Od czego zależy wartość i popyt tokena LINK?
Wartość oraz popyt na token LINK w bardzo dużym stopniu zależna jest od liczby operatorów, którzy pracują nad zabezpieczeniem sieci. Dodatkowo LINK czerpie swoją wartość z innych przypadków użycia zdecentralizowanej sieci wyroczni. Generalnie im więcej razy korzysta się z platformy Chainlink, tym wyższa będzie wartość tokenów LINK.
Ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia
- Chainlink nie obsługuje swojego własnego blockchaina. W zamian za to jest to system interoperacyjny, i działa na wielu, różnych blockchainach jednocześnie.
- Niewiele osób wie, że sieć Chainlink ma stanowić wypełnienie pomiędzy blockchainami a aplikacjami świata zewnętrznego.
- Sieć Chainlink, jak również token LINK, to niezwykle ciekawy, oryginalny sposób na pozyskanie danych, czy formę inwestycji.