Menu

Ethereum (ETH)

Ethereum to oparta na technologii blockchain platforma oprogramowania typu open source, która kładzie nacisk na dynamiczne oraz zdecentralizowane przetwarzanie. Technologia ta umożliwia przeprowadzanie transakcji, przechowywanie aktywów, budowanie aplikacji oraz funkcjonowanie organizacji poza kontrolą organu centralnego. Platforma posiada własną kryptowalutę – Ether (czasami określaną Ethereum), która korzysta z tego systemu. Służy ona do płacenia za określone działania w tej sieci.

Powstanie Ethereum

Platforma po raz pierwszy opisał w 2013 roku Vitalik Buterin. Ten młody rosyjsko-kanadyjski programista (ur. w 1994 r.) wraz z kilkoma specjalistami z całego świata, zaprojektował system służący głównie do uruchamiania kodu na zdecentralizowanej platformie komputerowej. Nadrzędnym celem Buterina było stworzenie platformy, która jest nie tylko zdecentralizowanym systemem wydobywczym, lecz również systemem do tworzenia własnych aplikacji. Pierwszą wersję uruchomiono w 2015 roku. Od tego czasu stała się drugą co do wielkości platformą handlującą własną kryptowalutą, stanowiącą w pewnej mierze konkurencję dla Bitcoina.

Co to jest Ethereum?

Ethereum jest platformą, która może funkcjonować jako zasób walutowy oraz obsługiwać system transakcyjny. Stanowi alternatywę dla klasycznej koncepcji klient-serwer, szeroko rozpowszechnionej w Internecie, gdzie dane przechowuje się na serwerach dużych firm internetowych lub w chmurze i są dostępne na różnych urządzeniach w zależności od potrzeb. Standardowo, w przypadku technologii blockchain, dane Ethereum są dystrybuowane na urządzeniach na całym świecie, są publicznie widoczne i zdefiniowane. Zapewnia to integralność danych i sprawia, że ​​zasadniczo dane są odporne na manipulacje.

Jak działa Ethereum?

Ethereum działa jako publiczna, otwarta platforma oprogramowania. Wykorzystuje technologię blockchain, czyli informacji zapisanych w sekwencyjny łańcuch bloków, zabezpieczonych za pomocą nowoczesnych technik kryptograficznych. Blockchain wykorzystywany przez Ethereum jest hostowany na wielu komputerach na całym świecie, tworząc całkowicie zdecentralizowany system. Każda jednostka komputerowa ma zainstalowaną kopię tego łańcucha, a jakakolwiek zmiana w sieci musi zostać zaakceptowana przez wszystkich użytkowników. Ethereum służy również do zawierania smart kontraktów, które są swoistymi kodami ułatwiającymi transakcje walutami, kodami udziałów lub dowolnych innych wartości. Po wprowadzeniu smart kontraktu do łańcucha blockchain, funkcjonuje on jak niezależnie działający program komputerowy. Inteligentny kontrakt działa w sposób zgodny z jego zaprogramowaniem – pozbawia się go wpływów zewnętrznych podmiotów, cenzury i zbędnych przestojów.

Czym jest kryptowaluta Ether?

Ether (ETH) jest kryptowalutą systemu Ethereum. Ether stanowi nagrodę dla podmiotów, które wspierają sieć poprzez mechanizm proof-of-stake poprzez staking (np. w przypadku zaangażowania uczestników sieci w tworzenie monet). Przede wszystkim jednak służy jako środek płatniczy w ramach każdej transakcji, tworzenia smart kontraktów, a także korzystania z różnych usług platformy Ethereum. Ethereum nie jest wyłącznie siecią płatniczą lecz bardziej rynkiem usług finansowych, gier, sieci społecznościowych i innych aplikacji dla osób, które cenią sobie prywatność i brak cenzury. Ponadto, w odróżnieniu od Bitcoina, Ethereum jest programowalne, czyli umożliwia tworzenie aplikacji i wykorzystywanie łańcucha blockchain do przechowywania danych lub kontrolowania transakcji aplikacji. Ogromną zaletą jest fakt, iż tę uniwersalną platformę można zaprogramować do dowolnego zadania. Poza tym, istotne jest to, że Ether nie podlega ograniczeniom podaży (jak w przypadku Botcoina).

Od czego zależy kurs kryptowaluty Ether?

Ether jest kryptowalutą o wysokiej kapitalizacji i znacznej płynności transakcyjnej. Dzięki temu wahania kursowe są dość niskie w porównaniu do innych wirtualnych aktywów. Na kurs cyfrowej waluty systemu Ethereum wpływają inne czynniki, niż na tradycyjne środki pieniężne. Należy mieć na uwadze, że obecny rynek kryptowalut jest dojrzalszy i bardziej zależny od innych rynków, np. akcji, konkurencyjnego Bitcoina, a także globalnych nastrojów panujących w finansach światowych. Niepodważalną zaletą handlu Etherem jest jego funkcjonowanie w zdecentralizowanym systemie platformy Ethereum. Jest on mniej narażony na decyzje w ramach polityki pieniężnej rządu i oddziaływanie sytuacji gospodarczej. Z drugiej jednak strony, Ether jest bardziej wrażliwy na czynniki takie jak:

  • Dostępność – jednostki Etherów dodaje się i ujmuje w miarę upływu czasu, co wpływa na zmiany ich dostępności.
  • Informacje medialne – każde negatywne informacje pojawiające się w mediach, szczególnie dotyczące bezpieczeństwa i trwałości systemu Ethereum, mogą skutkować zmianą wartości kryptowaluty.
  • Postęp technologiczny – platforma Ethereum bazuje na technologii blockchain, której przyszłość jest nieznana. Wydaje się jednak, że możliwość integracji systemów płatności i platform crowdfundingowych (finansowania różnych inicjatyw społecznościowych), może zwiększyć jej potencjał.