Menu

Jen japoński (JPY)

Jen japoński (ang. japanese yen) jest oficjalną jednostką monetarną, obowiązującą wyłącznie na terenie Japonii. Jest trzecią najczęściej wymienianą walutą na świecie i czwartą najpopularniejszą walutą rezerwową – po dolarze amerykańskim, euro i funcie szterlingu.

Kurs jena japońskiego na żywo

Poniżej prezentujemy Państwu kurs jena japońskiego na żywo na wykresie. Wykres jest dostępny on-line, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Historia jena japońskiego

W XIX wieku japońscy cesarze sprowadzili system walutowy z Chin. Niektóre z bitych monet takie jak Fuhon Sen i Wado Kaichin były wykonane z miedzi. Jednak ten środek płatniczy został szybko wyeliminowany, zastąpił go srebrny jen. Wyraz „jen” w języku japońskim oznacza „okrągły przedmiot”, Japończycy wymawiają to słowo „en”. Waluta ta została oficjalnie wprowadzona przez rząd Japonii na mocy tak zwanej „Ustawy o nowej walucie” z 10 maja 1871 roku. Nadrzędnym celem działań w tej kwestii było m.in. ustabilizowanie i ujednolicenie sytuacji monetarnej w różnych częściach kraju. Rozbieżności w środkach płatniczych wprowadzały chaos i powodowały znaczne ograniczenia oraz utrudnienia w handlu. Przyjęto europejski system dziesiętny, a kurs jena rozliczany był w parytecie złota i srebra (odpowiadał wartości 1,5 grama złota lub 24,26 grama srebra). Od tego momentu jen przeżywał kilka faz deprecjacji, a jego kurs zmieniał się kilkakrotnie. Poza srebrem do bicia monet stosowano różne materiały, takie jak mosiądz czy nikiel. W 1953 roku wszystkie monety o wartości poniżej jednego jena (Sen i Rhein) zostały unieważnione, więc nie znajdujemy w tym kraju żadnej monety ułamkowej.

W 1882 roku powstał Bank Japonii, który stał się niezależnym organem kontrolującym system monetarny Japonii. Działania II wojny światowej osłabiły wartość jena i kurs waluty japońskiej został mocno powiązany z dolarem amerykańskim. Wówczas 360 jenów odpowiadało 1 USD. Po wojnie rząd japoński zaczął odbudowywać swoją gospodarkę, którą opierał na handlu i eksporcie. Bank Japonii zaczął reagować na drastyczne spadki lub wzrosty kursu jena, starając się utrzymywać go na stabilnym poziomie, bowiem droższy jen oznaczał wyższą cenę japońskich towarów za granicą, co bezpośrednio szkodziło eksportowi.

Na początku lat 70. XX wieku zrezygnowano z uzależnienia wartości jena od dolara amerykańskiego, a na jego kurs zaczęły wpływać także nowe wydarzenia, szczególnie kryzys naftowy w 1973 roku. W tym roku ostatecznie upłynniono kurs jena, który na początku lat 90. znacznie się umocnił. Kolejne dziesięć lat nazywane było „straconą dekadą” dla japońskiej gospodarki, gdyż nieskuteczna polityka oparta na stałym zadłużaniu państwa, a także niskie stopy procentowe, sukcesywnie osłabiały jena. Dopiero w czasie światowego kryzysu gospodarczego w latach 2007-2009 jen japoński odzyskał reputację tzw. bezpiecznej przystani.

Aktualne monety i banknoty jena japońskiego

Międzynarodowym standardem (ISO 4217) jena japońskiego jest JPY. Popularnym oznaczeniem waluty jest „¥”. W języku japońskim jena zapisuje się znakiem 円.Oficjalnie jen dzieli się na 100 senów i 1000 rinów, choć setne i tysięczne części jena zostały wycofane z obiegu już w 1954 roku.

Obecnie w obiegu znajdują się monety 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów. Monety o różnych nominałach różnią się od siebie pod względem wykonania i wagi, dlatego są łatwe do rozpoznania np. dla osób niewidzących. Monety przedstawiają głównie motywy charakterystyczne dla japońskiej flory, np.: kłos ryżu, złocień i oczywiście sakurę, czyli kwitnący kwiat wiśni. Nominały 5 i 50-jenowe mają dodatkowo charakterystyczne wycięcie w środku. Wraz ze wzrostem nominału są one coraz cięższe. Szerokość wszystkich monet jest podobna i różni się jedynie o kilka milimetrów.

Jeśli chodzi o banknoty, aktualnie w obiegu znajdują się te o nominałach: 1000, 2000, 5000 i 10000 jenów. Przedstawiają one wizerunki zasłużonych dla Japonii postaci, ale także obiekty architektoniczne i charakterystyczną dla tego kraju przyrodę.

Bank Japonii dba o zabezpieczenie banknotów, które są jednymi z najtrudniejszych do podrobienia na świecie. Zapewniają to m.in. umieszczone na banknotach hologramy i znaki wodne oraz użyty do druku luminescencyjny tusz i wklęsły atrament.

Jen japoński a gospodarka

Japonia jest czwartą co do wielkości gospodarką narodową pod względem nominalnego PKB (po Chinach, USA i UE) i najbardziej zaawansowaną gospodarką Azji. Jen stanowi jedną z najczęściej wymienianych walut na rynku walutowym, jest również walutą rezerwową dla wielu państw na świecie. Gospodarka Japonii opiera się od wielu lat na produkcji i eksporcie dużej ilości samochodów, artykułów elektronicznych, sprzętu maszynowego, wyrobów chemicznych i farmaceutycznych. Ostatnio zaczęła koncentrować się na wytwarzaniu dóbr zaawansowanych rozwiązań informatycznych. W ostatnim okresie gospodarka Japonii zwolniła, jednak prognozy na najbliższe kwartały zakładają wzrosty, lecz bez wyraźnego odbicia.

Jakie czynniki wpływają na kurs jena japońskiego?

Jak większość walut na świecie, kurs jena japońskiego jest uzależniony od fundamentalnych czynników. Należą do nich: polityka monetarna Banku Centralnego Japonii, nastroje na rynkach i sytuacja gospodarcza oraz czynniki geopolityczne. Jen japoński razem z frankiem szwajcarskim uważany był od lat za bezpieczną walutę, ponieważ jego wartość pozostawała stabilna w okresach zawirowań na rynku. Utrzymująca się od wielu lat deflacja oraz stabilność cen kusiła inwestorów do przechowywania swoich oszczędności w aktywach tego państwa. Ku zaskoczeniu wielu, jen postrzegany jako bezpieczna przystań jest jednym z aktywów o najgorszych wynikach w ostatnim okresie.

Ponieważ kurs USD/JPY podąża za spreadami, spadek kursu jena japońskiego względem dolara amerykańskiego trwa od stycznia 2021 roku i jest najwyższy od 2002 roku. Plany zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne zdominowały w obecnej sytuacji geopolitycznej rynki walutowe państw G-10, czyniąc jena szczególnie wrażliwym w stosunku do dolara amerykańskiego i walut towarowych, takich jak dolar australijski i kanadyjski. Przyczyny wyraźnej deprecjacji kursu jena w stosunku do dolara amerykańskiego należy upatrywać w dysproporcjach pomiędzy rentownościami obligacji skarbowych Japonii i USA, a także w połączeniu stosunkowo słabych fundamentów gospodarczych Japonii z wysokim stopniem uzależnienia od importu surowców energetycznych (przede wszystkim ropy naftowej) i żywności.

Słabszy jen może stanowić ograniczone wsparcie dla japońskiego importu z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw. Wojna między Rosją a Ukrainą, które są ważnymi eksporterami zarówno surowców energetycznych, jak i zbóż, obnażyła zasadniczą słabość japońskiej gospodarki, co przekłada się na osłabienie kursu jena. W efekcie może to przyhamować wzrost gospodarczy Japonii na pewien okres. Należy jednak pamiętać, że realny efektywny kurs jena na przestrzeni ostatniego roku jest mocno niedowartościowany, a dane o otwartym zainteresowaniu rynkiem walutowych kontraktów terminowych sugerują, że krótkie transakcje w jenie się zacieśniają, co oznacza, że ryzyko dalszych spadków jest ograniczone.

Ciekawostki dotyczące jena japońskiego

  • Moneta o nominale 1 jena waży jeden gram, jest zrobiona z czystego aluminium i unosi się na wodzie.
  • Dzieło na odwrocie banknotu o wartości 5000 jenów to obraz „Kwiaty Kakitsubaty” autorstwa Ōgaty Kōrin.
  • Wyższe nominały jena są liczone w wielokrotnościach 10.000, podczas gdy w większości krajów zachodnich są liczone w tysiącach.