Menu

Dinar serbski (RSD)

Dinar serbski jest oficjalną walutą Serbii. Używają go również Serbowie zamieszkujący w północnym Kosowie i jego enklawach.

Kurs dinara serbskiego na żywo

Poniżej prezentujemy Państwu kurs dinara serbskiego na żywo na wykresie. Wykres jest dostępny on-line, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Dinar serbski – monety i banknoty

Obecny dinar serbski (serbska cyrylica: динар) oznaczany jest międzynarodowym kodem RSD. Dzieli się na 100 par, które ze względu na niską wartość zostały wycofane z obiegu w 2008 roku. Na rynku funkcjonują monety o nominałach: 1, 2, 5, 10 i 20 dinarów. Wszystkie posiadają identyczne napisy w języku serbskim, przy użyciu cyrylicy i alfabetu łacińskiego. Monety przedstawiają, w zależności od nominału, sławne budowle i portrety znanych osobistości. Na rewersie każdej monety znajduje się również herb Serbii i znak Narodowego Banku Serbii.

Banknoty dinara serbskiego występują w stosunkowo wysokich nominałach: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 dinarów, chociaż ten ostatni jest znacznie rzadziej używany. Banknoty przedstawiają znanych osobistości Serbii z różnych dziedzin, w szczególności: nauki kultury, polityki, oraz historii.Wsród kultowych postaci znajdują się: kompozytor Stevan Stojanovic Mokranjac, inżynier i wynalazca Nikola Tesla, profesor geografii Jovan Zvivich, polityk Slobodan Jovanwich oraz astronom Milutin Milankovich.

Międzynarodowym symbolem dinara wg ISO 4217 jest „RSD”.

Historia dinara serbskiego

Dinar serbski jest starą walutą, ponieważ pierwsze zapiski znaleźć można w dokumentach archiwalnych z końca 1214 roku, czyli w czasie panowania Stefana I Koronowanego. Od tego okresu, aż do upadku Serbskiego Despotatu w roku 1459, dinar był bity przez większość monarchów serbskich na całym terytorium średniowiecznego państwa serbskiego. Monety były wykonywane głównie ze srebra w mennicach, znajdujących się w pobliżu licznych kopalń srebra tego państwa. Dlatego dinary serbskie, szybko stały się głównym produktem eksportowym średniowiecznego państwa. Serbowie byli zawsze dumni ze swojej waluty, która utożsamiana była z najważniejszym symbolem ówczesnego średniowiecznego państwa – niepodległością.

Po utracie niepodległości, dinara serbskiego przestano bić przez kilka stuleci. Obszar Bałkanów pozostawał pod kontrolą Imperium Osmańskiego i Turcy wprowadzili kilka innych rodzajów monet do obiegu.

Bicie własnych monet narodowych Serbowie wznowili dopiero w 1867 roku z rozkazu Mihailo Obrenovića, po całkowitym wycofaniu się armii osmańskiej. Wtedy produkowano monety z brązu, złote, miedzioniklowe, aby na początku XX wieku wprowadzić pierwsze banknoty. W 1920 roku dinara serbskiego zastąpiono dinarem jugosłowiańskim. Zamiany dokonano ponownie w 1941 roku, podczas okupacji niemieckiej, gdzie kurs dinara serbskiego był ściśle powiązany z marką III Rzeszy. W 1944 roku partyzanci jugosłowiańscy zastąpili znowu walutę serbską dinarem jugosłowiańskim, który był wart 20 dinarów serbskich. Dinar serbski zastąpił dinara jugosłowiańskiego w 2003 roku, po przekształceniu Federalnej Republiki Jugosławii w Związek Serbii i Czarnogóry.

Kurs dinara a gospodarka Serbii

Podstawowe wskaźniki makroekonomiczne Serbii za 2021 rok wskazują, że kraj ten rozwija się w tempie ok. 3%. PKB rocznie, podczas dla gdy dla poprawy sytuacji gospodarczej musiałoby to wynosić ok. 5 proc. Serbia w dalszym ciągu boryka się z ubóstwem. Chociaż w ostatnich latach udało się obniżyć bezrobocie z 26%. o blisko połowę, to nie zmniejszył się jednak obszar biedy. PKB Serbii per capita, liczony wg parytetu siły nabywczej, wynosi tylko 23,9 tys. USD. Kurczy się klasa średnia przy wzroście populacji społeczeństwa zagrożonego ubóstwem.

Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w braku systemowych reform. Gospodarka Serbii wciąż pozostaje silnie oligarchiczna, a w urzędach panują biurokracja i nepotyzm. Polityka rządu stoi przed wyzwaniem ograniczenia napięć na granicy z Kosowem oraz utrzymywania dobrych relacji z UE , która wciąż pozostaje jej najważniejszym partnerem gospodarczym. I choć prezydent Serbii nadal deklaruje utrzymanie proeuropejskiego kursu, Rosja ma wciąż bardzo duże wpływy w tamtejszym sektorze energetycznym. Kraje porozumiały się w kwestii trzyletniego kontraktu gazowego, korzystnego cenowo dla Serbii. Pomimo nacisków UE, Belgrad nie podejmuje działań na rzecz dywersyfikacji źródeł gazu oraz zróżnicowania szlaków dostaw i liberalizacji rynku. Ponadto w dobie aktualnego kryzysu energetycznego utrzymuje ceny energii elektrycznej na bardzo niskim poziomie, co stanowi wielkie obciążenie dla budżetu kraju.
Kondycja gospodarcza państwa przekłada się bezpośrednio na niski kurs dinara serbskiego, którego wartość na przykład w stosunku do polskiego złotego wynosi około 4 grosze. Sytuacji nie poprawia również tempo wzrostu inflacji, która obecnie osiąga wysokość 15,1% oraz indeks cen konsumenta, sięgający 248,6 punktów.

Dinar serbski – warto wiedzieć

  • Podróżując do Serbii warto wiedzieć, iż w licznych kantorach można wymienić euro, dolary czy franki na dinara serbskiego. Jednocześnie płatności za towary i usługi można dokonywać w tym państwie większością kart płatniczych i kredytowych. Należy pamietać, że przy opuszczaniu granic państwa obowiązuje limit wywozu obcej waluty – maksymalnie do 2000 euro.
  • W Serbii znajdują się prawdopodobnie największe w Europie złoża litu – pierwiastka, który wykorzystywany jest w przemyśle elektronicznym. Oprócz tego występuje tu węgiel, miedź, cynk, złoto
  • Nikola Tesla, który jest jednym z największych wynalazców miał serbskie korzenie. Ten sławny konstruktor i inżynier był stworzył 125 różnych urządzeń elektrycznych, w tym zdalnie sterowanych urządzeń radiowych. Do dziś w Belgradzie można zwiedzić interesujące muzeum poświęcone Tesli i jego wynalazkom. Na banknocie 100-dinarowym znajduje się wizerunek Tesli oraz jeden z jego wynalazków – generator ozonu.