Serbski dinar
Historia waluty
Historia samej jednostki monetarnej jest dość zawiła – sięga czasów rzymskich p.n.e. i nawiązuje do stosowanego wówczas denara, czyli dawnej srebrnej monety. Następnie przejęta przez mieszkańców Półwyspu Arabskiego. Zmieniła brzmienie na „dinar” i przeobraziła się w arabską złotą monetę używaną w handlu międzynarodowym między VII a XV wiekiem. Ta historyczna naleciałość obejmuje nazewnictwo waluty nie tylko w samej Serbii, ale także takich państw, jak m.in. Algieria, Iran, Irak, Libia, Macedonia Północna czy Turcja.
Pierwsze informacje o dinarze serbskim pojawiają się za panowania Stefana Pierwszego Koronowanego (Stefana Nemanicza), panującego na terenie ówczesnego państwa serbskiego w XIII wieku. Dzięki tym wzmiankom możemy dowiedzieć się, że duże pokłady srebra pozwoliły na bicie monet używanych w handlu międzynarodowym. W tej formie przetrwały do początku XV wieku, aby zniknąć aż do XIX wieku. Wtedy to Serbowie postanowili postawić się osmańskiemu panowaniu, podczas którego posługiwanie się dinarem stało się niemożliwe.Podstawowe informacje o walucie
Za emisję waluty odpowiedzialny jest Narodowy Bank Serbii. Na banknotach umieszczono wizerunki wybitnych osób ważnych dla historii narodu, w tym polityków, naukowców, pisarzy oraz poetów. Awersy i rewersy monet przedstawiają z kolei herb Serbii oraz zabytki serbskiej architektury, takie jak budynek Narodowego Banku Serbii, klasztor prawosławny Monaster Studenica czy cerkiew Bogurodzicy Dziewicy.