Czym charakteryzuje się rynek niedźwiedzia?

Rynek niedźwiedzia najprościej rzecz mówiąc to okres, w którym podaż jest zdecydowanie większa niż popyt. Ceny zazwyczaj bardzo szybko spadają, a niepewność co do inwestycji jest duża. W języku branżowym mianem „niedźwiedzi” określa się tych inwestorów, którzy wierzą, że ceny będą cały czas spadać. Inwestowanie na opisywanym rynku niedźwiedzia jest bardzo trudne nie tylko dla początkujących, ale również dla doświadczonych inwestorów. Nawet najlepsi fachowcy rzadko kiedy są w stanie dokładnie przewidzieć koniec rynku niedźwiedzia. Wynika to oczywiście z tego, że na odbicie bardzo niskich cen duży wpływ ma wiele czynników zewnętrznych. Szczegółowej oceny wymaga nie tylko analiza wzrostu gospodarczego, ale również trzeba w swoich badaniach uwzględnić psychologię potencjalnych inwestorów i wszelkie wiadomości ze świata. Pamiętać należy jednak o tym, że kupowanie w okresie rynku niedźwiedzia może okazać się bardzo opłacalne. Kluczem do sukcesu jest to, aby wybrać odpowiednią strategię długoterminowego inwestowania. Jeżeli chodzi o strategie krótkoterminowe, to rzadko kiedy przynoszą one realne korzyści.

Kiedy występuje rynek niedźwiedzia?

Jak powszechnie wiadomo hossa (rynek byka) i bessa (rynek niedźwiedzia) następują po sobie naprzemiennie. Bardzo trudno jest jednak dokładnie określić, w którym odstępie czasowym w rzeczywistości dojdzie do zmiany. Wyróżnić można kilka kluczowych etapów, które zawsze występują na giełdzie. Pierwszym etapem jest początek recesji, następnie występuje pogłębienie recesji i ożywienie rynku. Kolejnymi etapami jest ekspansja, maksimum wzrostu oraz początek recesji. Jak łatwo się domyśleć dla inwestorów zdecydowanie bardziej pożądany jest oczywiście rynek byka. Rynek niedźwiedzia wyróżnia się tym, że ceny spadają w ciągły sposób bez błyskawicznego odreagowania. O rynku niedźwiedzia mówimy wtedy, gdy rynek straci przynajmniej 20% swojej wartości w przeciągu kilku godzin albo dni. W okresie tym bardzo często pojawiają się spekulanci, którzy stopniowo podnoszą ceny, aby zwiększyć wolumen handlu.

Jak bezpiecznie inwestować na rynku niedźwiedzia?

Na rynku niedźwiedzia strategia inwestowania najczęściej polega na zamianie wszystkich aktywów bezpośrednio na gotówkę. Inwestorzy, którzy nie chcą podejmować ryzyka inwestycyjnego powinni przeczekać okres spadkowy. Doświadczeni inwestorzy bardzo często przyjmują również tzw. „pozycję krótką”. Jest to strategia polegająca przede wszystkim na zarabianiu w trakcie spadku kursów. Podczas spadków doskonale sprawdzi się również rotacja sektorów. Identycznie wygląda również sytuacja jeżeli chodzi o inwestowanie w bezpieczne aktywa (np. złoto). Przy bessie zdecydowanie bezpieczniejsze jest trzymanie się mocnych walut. Mowa tutaj nie tylko o dolarach amerykańskich i szwajcarskich frankach, ale również o jenach japońskich. Bezpieczną formą inwestowania są również obligacje rządowe czy też spółki defensywne.

Jak wygląda handlowanie na rynku niedźwiedzia?

Na rynku niedźwiedzia coraz większą popularność zdobywa inwestowanie za pomocą kontraktów na różnice kursowe (CFD). Jest to jeden z niewielu produktów, który umożliwia inwestorom spekulowanie na kierunku celowym poszczególnych aktywów bez potrzeby ich posiadania. Warto wspomnieć również o tym, że przy tym modelu inwestowania można skorzystać z dobrodziejstwa dźwigni finansowej. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają większych środków pieniężnych na inwestowanie. Jeżeli zamierzamy handlować na spadkowym rynku niedźwiedzia, to warto jak najszybciej zapoznać się ze strategiami hedgingowymi.

Rynek niedźwiedzia – skąd ta nazwa?

Rynek byka i niedźwiedzia to terminy finansowe, które wywodzą się od sposobu atakowania wymienionych zwierząt. Byk uderza swoje ofiary rogami, kierując je ku górze. Jeżeli chodzi o niedźwiedzia, to uderza on swoje ofiary pazurami, które skierowane są ku dołowi. W sieci można znaleźć bardzo wiele teorii na temat pochodzenia opisywanych terminów.

Najpopularniejsze przykłady rynku niedźwiedzia

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze wydarzenia, które doprowadziły do bessy to warto wymienić kryzys finansowy z 2008 roku i ostatnią pandemię COVID-19 (2020 rok). Wspomniany kryzys z 2008 roku spowodował bardzo duży spadek akcji. Identycznie wyglądała również sytuacja z pandemią przez którą wiele państw zanotowało swoje najgorsze wyniki gospodarcze od czasów drugiej wojny światowej. Praktycznie każdy większy kryzys finansowy zmusza inwestorów do dywersyfikacji swojego portfela. Między innymi dlatego też w dzisiejszych czasach coraz większą popularność zdobywają kryptowaluty.

Zobacz również