Indyjska Rupia
Historia waluty
Historia indyjskiej rupii sięga XVI wieku – za jej stworzenie odpowiedzialny był ówczesny władca Delhi, Szer Szah Suri, który wprowadził do obrotu nową walutę w postaci srebrnych monet o wadze 180 gr. Właśnie od tego momentu uznaje się rupię za oficjalną walutę Indii.
Jednostka monetarna stosowana współcześnie została wprowadzona do systemu w 1957 roku. Walutę wyróżniał nie tylko oryginalny kształt, ale także zastosowanie charakterystycznych dla kultury indyjskich emblematów: lwa, słonia, nosorożca, kwiatu lotosu czy kłosów zboża. W ciągu kilku kolejnych lat wprowadzano kilka zmian w jej wyglądzie. Obecnie zostały one ujednolicone: monety są okrągłe, a banknoty (wszystkie oprócz 1 rupii) prezentują wizerunek Mahatmy Gandhiego.Podstawowe informacje o walucie
Wydawaniem waluty oficjalnie zajmuje się Bank Centralny w Indiach. Co ciekawe, mennica rupii mieści się w Bombaju, natomiast drukowanie indyjskich banknotów oraz ich oficjalna emisja odbywa się na terenie Wielkiej Brytanii. Indie należą do państw, które wspierają dokonywanie transakcji bezgotówkowych; w przyszłości planuje się zupełne odejście do używania obecnie stosowanych monet oraz banknotów. Dostęp do bankomatów w większych miastach Indii nie jest problemem – natomiast przed wyjazdem do mniej uczęszczanych prowincji należy zaopatrzyć się w gotówkę.