Czym jest overtrading?

O popełnianych błędach można opowiadać długo i co najważniejsze, bardzo częstym problemem jest overtrading. Czy wszyscy inwestorzy mają świadomość tego, z czym wiąże się ten termin? Chęć inwestowania powinna wiązać z dostateczną wiedzą na temat handlu. Co więcej, wiele spraw rozgrywa się w głowie (psychologia handlu) i poniekąd o tym jest overtrading.

Zacznijmy jednak od tego, że overtrading to termin, który wywodzi się z angielskiego. Krótko mówiąc, chodzi o działanie, które jest nieadekwatne do zaistniałych okoliczności. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś myśli o wyrównaniu strat i jednocześnie naraża się na ryzyko utraty sporego kapitału. Większego niż można było sobie pozwolić. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że trader zazwyczaj nie jest świadomy tego, co się dzieje. Dlatego też bardzo ważne jest, aby nauczyć się omijać sidła overtradingu.

Zwłaszcza że wszystko zaczyna się od nadmiernej aktywności. Nadmierna aktywność jest równoznaczna z ogromnym niepokojem. Kiedy niepokój jest duży, łatwiej o popełnienie błędu. Mamy do czynienia ze związkiem przyczynowo-skutkowym.

Jaki styl handlu mnie interesuje?

Osoby zainteresowane inwestowaniem powinny też pamiętać o określeniu swojego stylu handlu. Dlatego też trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że do wyboru są następujące możliwości:

  • handel pozycyjny – styl koncentrujący się na długoterminowym handlu, trader utrzymuje pozycje przez dłuższy okres. Krótkoterminowe ruchy cen nie wzbudzają większego zainteresowania tradera.
  • swing trading – koncentracja na transakcjach krótkoterminowych (trwających od kilku do kilkunastu dni).
  • day trading/intraday – otwieranie i zamykanie pozycji w tym samym dniu. Chodzi o wykorzystanie zmian w trakcie sesji jednodniowej.
  • scalping – skalpowanie charakteryzuje się tym, że pozycje są otwierane i zamykane w ciągu kilku minut lub nawet sekund. Tym samym traderowi zależy na tym, aby wykorzystać małe ruchy cen.

Każdy inwestor musi zdawać sobie sprawę z tego, że przejrzysty styl handlu jest czymś, od czego należy zacząć.

Z czego wynika overtrading?

Jak się można domyślić, nadmierna aktywność może być powodem wielu sytuacji. Z drugiej strony tak naprawdę wszystko można sprowadzić do braku kontroli nad emocjami. Wiele osób może myśleć, że wszystko zależy od dobrej i sprawdzonej strategii, ale nic podobnego. Dobra i sprawdzona strategia to podstawa, fundament pozwalający na odniesienie sukcesu. Tyle tylko, że do tego należy dodać zachowanie spokoju i doskonałą samokontrolę emocji.

W ogóle dobrze zastanowić się nad tym, czym jest dobra strategia. Czy można opowiadać o stworzeniu przepisu na sukces? Nic podobnego. Niemniej każda decyzja tradingowa musi zostać dokładnie przemyślana. W teorii wszyscy o tym wiedzą, ale w praktyce mogą pojawić się działania pod wpływem impulsu. Działania pod wpływem impulsu mogą okazać się trafne, ale mowa o czymś, czego pod żadnym pozorem się nie poleca. Nieprzemyślane postępowanie pokazuje też, że posiadanie planu niekoniecznie oznacza stosowanie się do założeń. Wydaje się też, że początkowe udane inwestycje mogą przełożyć się na nadmierną pewność siebie. Oczywiście jest to zgubne. Wręcz trzeba powiedzieć, że traderzy muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż poniesienie kilku strat nie jest niczym nadzwyczajnym. O sukcesie mówi się, kiedy w dłuższym okresie zyski przewyższają straty. Ponadto trading to nie hazard, choć pewnie pojawiają się różne opinie. Jeżeli ktoś jednak tego nie rozumie, szybko pojawią się problemy. Skoro już przy problemach jesteśmy, inwestowanie nie jest rozwiązaniem w przypadku rozpaczliwej sytuacji finansowej. Desperacja finansowa nie idzie w parze z odpowiednio dobraną strategią. Do tego wszystkiego należy też dodać niecierpliwość. Często celem jest szybki zysk, co należy uznać za błąd. Czas nie powinien wpływać na podejmowane decyzje.

Uniknięcie overtradingu – wskazówki

Kiedy przyczyny overtradingu są znane, łatwiej jest uniknąć problemów. Naturalnie można też spróbować spojrzeć na to wszystko jeszcze dokładniej. Podczas handlu warto pamiętać o następujących wskazówkach:

  • decyzje podyktowane racjonalnymi argumentami,
  • ograniczone ryzyko kapitału (nie wolno ryzykować więcej niż można; kwestia indywidualna),
  • ustalenie czasu na handel – terminarz pozwala na utrzymanie większej dyscypliny,
  • dywersyfikacja portfela inwestycyjnego,
  • opracowanie trading planu; poświęcenie uwagi na umiejętne zarządzanie ryzykiem.

Traderzy muszą pamiętać o naprawdę wielu sprawach i co najważniejsze, trzeba umieć te wszystkie wytyczne wprowadzić w życie. W innym przypadku lepiej zapomnieć o handlu.

Zobacz również