Jak małe kwoty można zainwestować?

Określenie „małe kwoty” można interpretować na różne sposoby. Zależy to od zarobków, zgromadzonych oszczędności i bieżących wydatków. Przyjmijmy jednak, że chodzi o kwoty rzędu 100 zł, 500 zł, czy 1000 złotych, które są regularnie inwestowane w poniżej wymienione opcje inwestycyjne. Zanim zagłębisz się w ten aspekt, powinieneś pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, które może obejmować utratę  kapitału, dlatego przed zainwestowaniem przeanalizować maksymalne ryzyko, które jesteś skłonny podjąć. Niemniej jednak przytoczymy stosunkowo bezpieczne opcje, które z wysokim prawdopodobieństwem okażą się lepszą decyzją niż trzymanie pieniędzy „w skarpecie”, w które, zamiast generować zyski, regularnie tracą na wartości.

Na co zwrócić uwagę inwestując małe kwoty?

  • Kluczowe jest optymalizacja kosztów operacji, aby jak najwięcej uzyskać z małej inwestycji. W tym celu zalecamy znalezienie brokera, funduszu inwestycyjnego, czy giełdy, który pobiera minimalne opłaty za założenie i prowadzenie konta i transakcje, oraz oferuje minimalne spready i dodatkowe opłaty.
  • Sprawdź, czy określona jest minimalna wartość depozytu, dzięki czemu przefiltrujesz miejsca, które nie pozwalają na zainwestowanie pożądanych przez Ciebie kwot.
  • Inwestuj małe kwoty regularnie. Metoda regularnego inwestowania, znana jako „dollar-cost averaging”, polega na inwestowaniu małej kwoty pieniędzy w regularnych odstępach czasu, niezależnie od aktualnej ceny aktywów. To pomaga zniwelować wpływ zmienności cen na długoterminowe wyniki inwestycji.
  • Rozważ długoterminowe inwestycje, ponieważ inwestowanie małych kwot jest stosunkowo łatwiejsze w długoterminowych aktywach, takich jak obligacja skarbowe, lokaty bankowe, czy akcje renomowanych firm.

Czym różni się inwestowanie w małe i duże kwoty?

  Inwestowanie małych kwot Inwestowanie dużych kwot
Ryzyko Inwestując małe kwoty, ryzyko jest mniej istotne. Jeśli utracisz niewielką sumę pieniędzy, wpływ na twoją sytuację finansową będzie nieznaczny. Inwestując większe sumy, ryzyko jest znacznie wyższe. Zarządzanie ryzykiem staje się kluczowym elementem w tego typu inwestycjach.
Dywersyfikacja mniejsze możliwości duże możliwości
Dostęp do różnych inwestycji Niektóre inwestycje, zwłaszcza te związane z nieruchomościami i przedsiębiorstwami wysokiego profilu będą wymagały większych kwot. Można skorzystać z pośredników, ale ma to swoje wady. szeroki wybór inwestycji, które potencjalnie przynoszą większe zyski
Prowizje  koszty i prowizje mogą mają większy wpływ na całkowity zwrot z inwestycji większe kwoty umożliwiają negocjacje warunków i nie są one tak odczuwalne

W co zainwestować małe kwoty?

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe

W lokaty bankowe można inwestować -krótko i długoterminowo, od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od instytucji. Jeśli zależy Ci na bardzo bezpiecznej inwestycji, przy niewielkim wkładzie wynoszącym nawet od 500 złotych lokata bankowa będzie idealnym rozwiązaniem. Lokaty zapewniają zysk od kilku procent do około 10 % inwestycji.

Z drugie strony, minimalna kwota inwestycji w konto oszczędnościowe wynosi zaledwie 1 zł, ale oprocentowanie jest niższe w porównaniu z lokatami. Inną różnicą jest możliwość wypłacania pieniędzy z konta w dowolnym momencie, bez wpływu na zarobione odsetki.

Kryptowaluty

W kryptowaluty możesz zainwestować dowolną kwotę i historia udowodniła, że są to bardzo lukratywne aktywa. Przykładowo, wartość jednego Bitcoina gwałtownie wzrosła z kilku groszy na początku 2010 r. do około 150 000 złotych obecnie. Pamiętaj tylko, że handel kryptowalutami wiąże się ze znacznym ryzykiem spekulacyjnym, co objawia się gwałtownymi wzrostami i spadkami.

Crowdfunding nieruchomości

Tradycyjnie uważa się, że inwestowanie w nieruchomości wymaga znacznych sum pieniędzy. Jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom inwestowanie w nieruchomości staje się przystępne nawet dla osób o niskich dochodach. Minimalna kwota, od której można zacząć zarabiać w ten sposób, wynosi kilkaset złotych.

Uczestnicząc w crowdfundingu nieruchomości, staniesz się właścicielem niewielkiego udziału. Dzięki temu uzyskasz stały, pasywny dochód poprzez wynajem. Jeśli nieruchomość zostanie sprzedana, jej wartość zostanie podzielona między wszystkich właścicieli, proporcjonalnie do ich początkowego wkładu. Zaletą tej metody zarabiania pieniędzy jest to, że nie trzeba poświęcać czasu na zarządzanie nieruchomością, znajdowanie najemców itp. Inwestycja ta wiąże się jednak z ryzykiem, ponieważ inwestor ma minimalną kontrolę nad zarządzaniem nieruchomością.

Akcje ułamkowe

Coraz więcej brokerów oferuje swoim klientom tzw. akcje ułamkowe, które umożliwiają inwestycje mniejszych kwoty w akcje wybranych przez nich firm notowanych na giełdzie.  Jak to działa? Jeśli 1 akcja jest warta np. 800 złotych, inwestorzy mają możliwość zakupu tylko jej „ułamka”, jak np. 1/2 akcji. Inwestowanie ułamkowe pozwala początkującym inwestorom z niewielką ilością pieniędzy na stworzenie zdywersyfikowanego portfela i uwzględnienie aktywów o wysokiej wartości. Wadą tej metody są: trudności z przeniesieniem akcji do innego brokera, potencjalne dodatkowe prowizje, transakcje nie są realizowane w czasie rzeczywistym.

Obligacja skarbu państwa

Ten rodzaj inwestycji niewielkich kwot jest polecany dla osób, którzy szukają bardzo wiarygodnych i bezpiecznych pomysłów. Główną wadą jest niski zysk w porównaniu z potencjalnymi zwrotami, jakie mogą wygenerować inne papiery wartościowe. Aby zainwestować w obligacje, wystarczy tylko 100 zł. Po zainwestowaniu sumy, w zależności od kontraktu, państwo po kilku miesiącach, lub po kilku latach zwróci się kwotę z należnymi odsetkami.

Złoto i inne metale szlachetne

Metale szlachetne nie wypłacają dywidend i istnieją długie okresy, w których ich ceny nie rosną. Niemniej jednak w ciągu ostatnich 10 lat cena złota wzrosła 2,5-krotnie! Zakup złota jest zwykle uważany za doskonały sposób na dywersyfikację portfela i ochronę przed inflacją. Istnieje możliwość inwestycji w fizyczne metale, np. w małe sztabki złota od 1 grama. Innym rozwiązaniem są także zakup metali pośrednio, w formie papierowej.

Inwestowanie w fundusze indeksowe i ETF

Wielu inwestorów woli inwestować małe kwoty w fundusze ETF i fundusze indeksowe niż w pojedyncze akcje. Fundusze tego typu są pakietami akcji, obligacji lub innych towarów, którymi handluje się jak zwykłymi akcjami. Pojedynczy fundusz może zawierać od kilkunastu do kilkuset pojedynczych akcji, więc kupno udziałów w takim funduszu zapewnia szeroką i zróżnicowaną dywersyfikację.

Zobacz również