Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to najprościej mówiąc pieniądze wirtualne, posługujące się zdecentralizowaną siecią. Za ich pośrednictwem można dokonywać bezpiecznych transakcji handlowych. Waluty cyfrowe zabezpieczane są przy pomocy kryptografii. Stanowią środek płatniczy podczas sprzedaży, zakupu, obrocie towarami i usługami, bez konieczności pośrednictwa instytucji bankowych. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że kryptowaluty są aktywami cyfrowymi. W praktyce oznacza to, że w odróżnieniu od klasycznych banknotów i monet, nie ma możliwości posiadania ich fizycznie.

Inwestycja w kryptowaluty – dlaczego to dobra decyzja?

Kryptowaluty są o wiele bardziej ekonomiczną formą inwestycji, niż np. lokowanie środków finansowych w nieruchomości. Po pierwsze, jeśli chcemy je wynajmować, wówczas możemy liczyć na około 5% zwrot inwestycji w skali roku. Jeśli chcemy je kupić, wyremontować, i drożej sprzedać, wówczas możemy odnotować zwrot inwestycji w skali roku na poziomie 10- 12%. By jednak móc zakupić własną nieruchomość, najczęściej koniecznym jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego i posiadanie zdolności kredytowej, co wiąże się z dużym obciążeniem na kilkadziesiąt lat. W przypadku inwestycji w kryptowaluty nie ma takiej konieczności. Podczas inwestycji w krypto, kapitał początkowy może być o wiele niższy.

Kryptowaluty są także lepszą formą na inwestycje, niż standardowe lokaty bankowe. Dawno minęły już czasy wysokiego oprocentowania, a szybko rosnąca inflacja sprawia, że środki finansowe tracą na wartości. Dla przykładu, porównując klasyczne środki finansowe do Bitcoin’a, jego wartość wciąż rośnie, i nic nie wskazuje na to, by miało to ulec zmianie.

Pierwsze kroki w świecie kryptowalut

Pomimo tego, że wiele osób pragnie zacząć inwestować w kryptowaluty, dużą blokadą jest konieczność postawienia tzw. pierwszych kroków w świecie cyfrowej waluty. Są to jednak działania proste i nieskomplikowane.

Założenie własnego portfela

W pierwszej kolejności chcąc zacząć inwestycję w świecie kryptowalut, należy założyć swój własny portfel. To miejsce, w którym bezpiecznie będzie można przechowywać własne kryptowaluty. Co jednak ważne, wyróżnić można kilka, różnych rodzajów portfeli dla kryptowalut. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy portfele typu non-custodial, portfele sprzętowe, jak również portfele hostowane. Wszystko zależy od tego, jakie działania chcemy podejmować z własnymi kryptowalutami.

Portfele hostowane to najprostsza forma. Kupujemy kryptowaluty za pomocą aplikacji, np. Coinbase, a zakupiona kryptowaluta z automatu jest umieszczana w naszym portfelu. Jeśli zapomnimy hasła, niw utracimy własnych środków, co jest dużym atutem.

Portfel typu self-custodial daje pełną kontrolę nad zakupionymi kryptowalutami. Zapamiętanie i zabezpieczenie hasła należy tylko do posiadacza. Nie ma tu ingerencji osób trzecich. Jeśli hasło zostanie zapominane, nie będzie dostępu do kryptowaluty, a jeśli ktoś go rozszyfruje, uzyska pełny dostęp do zgromadzonych środków.

Portfele sprzętowe są fizycznymi urządzeniami, które swoim wyglądem przypominają pendrive. To na nich, w trybie offline, przechowuje się klucze prywatne umożliwiające dostęp do kryptowaluty. Są jedną z najbardziej bezpiecznych form na przechowywanie kryptowalut- chronią nas nawet w przypadku, gdy komputer zostanie zhakowany.

Wybór giełdy/platformy

Niezbędnym elementem do poruszania się w świecie kryptowalut jest wybór platformy, czy giełdy. Głównym czynnikiem, wedle którego podejmuje się decyzję, najczęściej jest kryterium zaufania, a więc bezpieczeństwo, jak również łatwość użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje także funkcjonowanie zgodne z przepisami rządowymi i finansowymi. Do najbardziej popularnych giełd kryptowalut zaliczyć należy m.in.: Bybit, OKX, Coinbase Exchange, czy Kraken.

Inwestycja w kryptowaluty a ryzyko inwestycyjne przy obrocie kryptowalutami

Inwestycja w kryptowaluty wiąże się z obecnością dużego ryzyka. To jednak oznacza, że obracając kryptowalutami, możemy liczyć na sporych rozmiarów profity. Największe ryzyko stanowi duże wahanie cen. Kryptowaluty są powszechnie znane ze swojej dużej niestabilności, przez co ich wartość ulega drastycznym zmianom. Niejednokrotnie jest to prawdziwa huśtawka emocji dla graczy. Jest to więc w głównej mierze ryzyko spekulacyjne. Często trzeba się również mierzyć z informacjami wprowadzającymi w błąd, czy złośliwymi działaniami.

Kryptowaluty to forma inwestycji, na którą decyduje się coraz większa liczba osób. Już dziś spróbuj własnych sił na giełdzie. Zdecydowana większość z nas posiada wystarczające środki finansowe, by postawić pierwszy krok w świecie cyfrowej waluty.

Zobacz również