Opcje barierowe – co należy wiedzieć na ich temat?

Z ang. barier option wyróżniają się tym, że posiadają barierę, którą stanowi wcześniej określony próg cenowy.

Dzieli się je na dwie podstawowe grupy:

  • knock-out option – sytuacja gdy na rynku bazowym zostaje osiągnięta wcześniej ustalona bariera i obowiązująca opcja zaczyna wygasać. Potocznie nazywana jest opcją wyjścia;
  • knock-in option – sytuacja gdy na rynku bazowym zostaje ustalona bariera i dopiero opcja zaczyna obowiązywać. Potocznie nazywana jest opcją wejścia.

Egzotyczne opcje oraz waniliowe różnią się tym, że w tych pierwszych można kupować tylko opcje call lub tylko opcje put. Tradycyjne-waniliowe formy pozwalają na to, aby kupować/sprzedawać i call i put. Opcje barierowe nie przewidują cen strike. Z kolei są one dozwolone w opcjach waniliowych. Z kolei tradycyjna forma kupna i sprzedaży nie przewiduje cen knockout, które obecne są w rozwiązaniach egzotycznych.

Call i put

Call oznacza kupno. Put to sprzedaż.

Call oznacza sytuację, kiedy inwestor wychodzi z założenia, że w przyszłości cena bazowego instrumentu wzrośnie.Z kolei poziom ceny knockout będą poniżej bieżącej ceny rynkowej. Barrier Put jest przeciwieństwem dla tej sytuacji. Inwestor dokonuje zakupu, ponieważ uważa, że cena bazowa spadnie. Ceny knockout będą powyżej bieżącej ceny rynkowej.

Warto wyjaśnić samo pojęcie knockout. Jest to cena, po której dostępna opcja zostanie dezaktywowana, jeśli cena instrumentu bazowego osiągnie tę cenę. Niektórzy potocznie mówią o tym znak stopu, który jest w stanie określić maksymalną stratę, którą można ponieść w przypadku kupna/sprzedaży opcjami barierowymi.

Handel opcjami barierowymi – korzyści i negatywy

Handel opcjami barierowymi budzi zaciekawienie. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na to, aby wejść do tego świata, powinien przeanalizować zalety i wady, które powiązane są z tym tematem.

Wśród korzyści można wymienić:

  • elastyczna dźwignia finansowa – to właśnie dzięki niej można cieszyć się pozycjami nominalnymi. Są one z reguły większe niż wysokość kapitału, który handlujący posiadają na swoim rachunku. To pozwala na to, aby w przyszłości móc cieszyć się naprawdę dużymi zyskami.
  • przejrzysta wycena – wszystko jest bardzo szczegółowo wycenione, łącznie z ceną opcji bazowej.
  • minimalne ryzyko – mówiąc o tym należy wspomnieć o maksymalnym ryzyku, które ponoszone jest za otwarcie danej pozycji, które nazywane jest także premią. Ta wartość zostaje przemnożona przez wielkość pozycji. W momencie gdy dochodzi do punktu wybicia, cała transakcja zostanie automatycznie zamknięta. To właśnie to pozwala ograniczyć ryzyko poniesionych strat.

Wady opcji barierowych to:

  • możliwość zwiększenia strat, które mogą zostać spowodowane przez elastyczną dźwignię finansową. W szczególności, jeżeli ktoś nie będzie kontrolować tego narzędzia;
  • inwestor musi również pogodzić się z tym, że wraz z zakupem nie zyska praw do instrumentu bazowego. Nie będzie on miał prawa głosu, a do tego nie może składać żadnych roszczeń z tytuły dywidendy. Dla porównania, takie możliwości są w stanie zapewnić inwestorom akcje.

Analizując korzyści i negatywy związane z opcjami barierowymi, będzie można podjąć decyzję odnośnie tego czy warto zdecydować się na ich zakup.

Handel opcjami barierowymi – jak tego dokonać?

Mówiąc o zaletach, na pewno należy wspomnieć także o tym, że inwestorzy mogą uzyskać znaczną ekspozycję na rynek bez konieczności inwestowania ogromnych sum pieniędzy. Oznacza to, że opcje egzotyczne to produkty finansowe lewarowane. Oto instrukcja krok po kroku dla osób, które chcą wejść na rynek.

  1. Otwarcie konta handlowego. W tym celu potrzebna będzie weryfikacja tożsamości  i wpłacenie środków finansowych na rachunek.
  2. Poszukiwanie okazji inwestycyjnych z grupy call lub put. Mogą to być kryptowaluty, pary walutowe, indeksy, amerykańskie i europejskie akcje, surowce.
  3. Wykonanie pierwszej transakcji. Potrzebne będzie w tym celu wejście w menu, gdzie będzie można wybrać „opcje barierowe”. Potem wystarczy wybrać tylko interesujące aktywa. Pozostaje jedynie ustawić warunki w tickerze i opłacenie całej transakcji.

Opcje barierowe wydają się skomplikowane. Takie faktycznie są. Można śmiało stwierdzić, że jest to opcja dla tych osób, które od handlu różnymi aktywami, oczekują czegoś więcej. Tym bardziej że do wykorzystania są tutaj zaawansowane strategie cenowe. Aczkolwiek, należy zdać sobie sprawę z tego, jak należy nimi zarządzać, dzięki czemu uda się ograniczyć ewentualne ryzyko strat. W ten sposób będzie można pozwolić sobie na szeroki wachlarz możliwości na rynku finansowym.

Zobacz również